MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież to nowa siła Europy. Lublin inwestuje w tę siłę. Europejska Stolica Młodzieży 2023

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Małgorzata Genca
Lublin świętuje otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. - To początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach - podkreśla prezydent miasta.

Europejska Stolica Młodzieży 2023

– To ważny dzień oraz bardzo ważny rok dla naszego miasta. Rozwój Lublina będzie skuteczny i możliwy tylko przy udziale młodych mieszkańców. To właśnie ich energia i zapał są warunkiem rozwoju. Najbliższy czas będzie momentem budowania miasta otwartego, kreatywnego i innowacyjnego, które tworzy możliwości dla zaspokojenia aspiracji wszystkich mieszkańców - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W czwartek (16 marca) miasto oficjalnie świętowało otwarcie Europejska Stolica Młodzieży. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło ten tytuł. W związku z tym na mieszkańców czeka w tym roku wiele nowych zmian oraz wyzwań, a najbliższe miesiące obfitować będą w wydarzenia sportowe, oraz muzyczne.

– W tym roku Lublinem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego, w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje. Wierzę, że wypracowywane rozwiązania, projekty, zasady zmienią Lublin na stałe i dadzą młodym satysfakcję oraz radość z bycia mieszkańcami Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

Wydarzenie było także podsumowaniem dotychczasowych działań na rzecz młodych w naszym mieście. Jakich? Miasto chwali się m.in. stypendiami dla młodzieży oraz programem Dzielnice Kultury w zupełnie nowej formule Młodzież Inspiruje Dzielnice. Dodatkowo władze zaznaczają, że współpraca z organizacjami pozarządowymi to kilkadziesiąt projektów na kwotę ponad 1 mln zł.

- Działania na rzecz dzieci i młodzieży to także dofinansowania dla klubów i sekcji sportowych. Miasto wspiera rocznie kilkadziesiąt takich podmiotów, dzięki czemu szkoleniem objętych jest ponad 5 tys. regularnie trenujących młodych sportowców - zaznacza miasto

W Lublinie osoby w wieku do 30. roku życia stanowią 35% społeczności. Nasze uczelnie przyciągają studentów zarówno z całej Polski, jak i zagranicy. Miasto znajduje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem poziomu umiędzynarodowienia szkół wyższych – 8,5 tys. studentów, czyli blisko 14 proc., pochodzi ze 110 krajów świata.

- To wspaniałe, że Lublin objął role Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 i mam nadzieje, że zainspiruje to inne miasta do podjęcia podobnych działań angażujących i wzmacniających pozycje młodych ludzi. Inicjatywy kulturalne i społeczne nabierają coraz większego znaczenia w naszych krajach. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2025 jesteśmy tu dzisiaj, aby okazać nasze wsparcie dla Lublina. Mamy nadzieję, że zainicjujemy różne działania i pogłębimy współpracę między naszymi miastami - mówi Andriy Moskalenko, zastępca prezydenta Lwowa.

Teraz w najbliższym czasie młodzież będzie realizować w mieście swoje projekty. Przed nimi takie wydarzenia jak Majowa Pozytywka, Maraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&charge, Młodzieżowe Urodziny Miasta oraz Mistrzostwa Świata w koszykówce 3x3 U23.

- Młodzi otrzymają także szansę rozwoju u boku specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu Direction Earth/Space - podkreśla miasto.

To nowa inicjatywa ESA angażująca w eksplorację i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, dedykowana dla ESM. Po premierze w Lublinie projekt w najbliższych latach trafi do kolejnych europejskich miast, którym przyznawany jest ten tytuł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski