Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne Laboratoria Przyszłości znowu na Lubelszczyźnie. Gózd Lipiński i Biszcza na początek

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Mobilne Laboratoria Przyszłości wyruszyły w Polskę we wrześniu 2022 r. Na Lubelszczyźnie były już w grudniu, teraz pojawią się ponownie.

Mobilne Laboratoria Przyszłości będą przemierzały nasze województwo przez cały miesiąc. Już 1 lutego pojawią się pod szkołami podstawowymi w Goździe Lipińskim i Biszczy, a w kolejnych dniach przyjadą m.in. do Sitna, Kraśnika, Puław, Otroczy, by zakończyć 28 lutego w Sernikach i Nowej Woli.

Celem Mobilnych Laboratoriów Przyszłości jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami.

- Nasi edukatorzy będą szkolić nauczycieli oraz prowadzić z uczniami lekcje w formule warsztatowej. Podczas zajęć postaramy się rozbudzić w nich zainteresowanie umiejętnościami, które pozwolą im wykorzystać technologię w sposób zgodny z predyspozycjami. Dla jednych będą to pomysły na automatyzację, dla innych zbudowanie robota, dla jeszcze innych nauka podstaw programowania – mówi Michał Przymusiński, zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych ds. Cyfryzacji Nauki i Edukacji.

Jak wyglądają warsztaty? Zajęcia warsztatowe są prowadzone dla grup 10-15 osobowych. W czasie wizyty w szkole każdy z edukatorów może poprowadzić 4-5 godzin lekcyjnych. W ciągu jednego dnia para edukatorów prowadzi w jednej szkole łącznie 10 godzin lekcyjnych.

Zajęcia składają się z kilku bloków tematycznych: Druk 3D, Jak widzi komputer?, Mikrokontrolery, Gogle VR, LEGO Education Spike, Roboty Phyton. Przykładowo, na warsztatach Druk 3D młodzież wprowadzana jest w świat druku 3D. Młodzież w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapozna się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie będą wprowadzać drobne modyfikacje w przygotowanym projekcie, aby następnie przesłać projekt do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy.

Z kolei LEGO Education Spike rozwija umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów u wszystkich uczniów, bez względu na ich dotychczasowy poziom wiedzy.

Zainteresowaniem cieszy się także robot Photon. Przygoda z robotem wprowadzenie w świat technologii i programowania. Zajęcia łączą ze sobą naukę oraz zabawę. Podczas zajęć uczniowie rozwijają kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Poziomy trudności są w pełni dostosowane do grupy wiekowej. Uczniowie dowiedzą się, jak działa robot oraz wczują się w rolę młodych programistów. Photon jest wyposażony w świecące diody, głośnik i szereg czujników. Dzięki temu daje on możliwość zaprogramowania jazdy i reagowania na określone bodźce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski