Monaster w Jabłecznej wpisany na listę Pomników Historii. "To jeden z dwóch filarów polskiego prawosławia"

Jakub Sarek
Jakub Sarek
LWKZ/Facebook
Zespół prawosławnego klasztoru pw. św. Onufrego w Jabłecznej (pow. bialski) został wpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii. To siódme takie miejsce w woj. lubelskim.

W piątek (3 lutego) w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wpisania dziewięciu nowych obiektów na listę Pomników Historii. W gronie tym znalazł się zespół prawosławnego klasztoru pw. św. Onufrego zlokalizowany ok. 2 km na wschód od miejscowości Jabłeczna (pow. bialski). Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest zabytkom o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego, utrwalonym w świadomości społecznej i stanowiącym źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Historia monasteru liczy 500 lat. W jego skład wchodzą: murowana cerkiew pod wezwaniem św. Onufrego, murowany klasztor wzniesiony, drewniany budynek przyklasztorny, dwie drewniane kaplice, murowaną bramę dzwonnicę z ok. połowy XIX w., murowane ogrodzenie otaczające posesję klasztorną. W 1972 r. zespół został wpisany do rejestru zabytków jako "przykład klasycystycznego monasteru prawosławnego zlokalizowanego malowniczo za wsią w pętli Bugu, w miejscu poprzednich budowli cerkiewnych sięgających początkami XV wieku". Zespół klasztorny w Jabłecznej jest także ważnym ośrodkiem duchowości i edukacji i jednym z siedmiu działających do dzisiaj na terenie Polski monasterów prawosławnych.

W świątyni znajduje się bogato zdobiony ikonostas z XVIII-wiecznymi ikonami oraz dwa wizerunki otoczone kultem – św. Onufrego i Bogurodzicy. Każdego roku w dniach 24-25 czerwca odpust św. Onufrego przyciąga do Jabłecznej tłumy pielgrzymów, którzy uczestniczą w wielogodzinnych uroczystościach w cerkwi i w procesjach do kaplic.

- Nadanie monasterowi w Jabłecznej tytułu Pomnika Historii, jest ogromnym osiągnięciem i wielkim prestiżem. Nie tylko dla nas - mnichów, ale dla całej prawosławnej społeczności. Jest to też rodzaj podkreślenia wagi Cerkwi Prawosławnej współistniejącej z innymi wyznaniami w dawnej Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim w dzisiejszej Polsce - mówi "Kurierowi" o. archimandryta Piotr (Dawidziuk), przeor Klasztoru Św. Onufrego w Jabłecznej.

Wyraża też nadzieję, że ten szczególny sposób ochrony zabytku przyczyni się do rozpropagowania monasteru, nie tylko wśród wiernych Cerkwi Prawosławnej, ale też wśród turystów i pielgrzymów w Polsce i na świecie.

Zespół klasztorny wymaga jednak pewnych inwestycji.

- To tak naprawdę bieżące potrzeby: uszczelnienie przeciekającego dachu, podciąganie wód gruntowych przez fundamenty oraz wymiana okien. Wszystko to wymaga ogromnych środków, których niestety sami nie udźwigniemy - przyznaje o. Piotr.

Wagę monasteru podkreślił również prezydent RP Andrzej Duda:

- To jeden z filarów polskiego prawosławia.

Monaster w Jabłecznej to siódmy Pomnik Historii znajdujący się na terenie woj. lubelskiego.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie