Monika Skinder zainauguruje w piątek zmagania w Pucharze Świata w biegach narciarskich

Lubelski Okręgowy Związek Narciarski
Monika Skinder, reprezentująca barwy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski znalazła się w kadrze Polski na inauguracyjne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. Impreza w dniach 26-28 listopada odbędzie się w fińskiej Ruce.

Tradycyjnie Ruka będzie gospodarzem pierwszych w sezonie zimowym zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. Trener Martin Bajcicak powołał na inaugurujące sezon zawody trzy reprezentantki Polski. W Finlandii oprócz Moniki Skinder wystąpią jeszcze Izabela Marcisz i Karolina Kukuczka. W programie zawodów są: sprint techniką klasyczną, bieg na 10 km techniką klasyczną oraz bieg pościgowy na 15 km stylem dowolnym.

Monika, jak co roku sezon 2021/22 na śniegu zainaugurowała startami podczas zawodów FIS Olos Muonio, które odbyły się w połowie listopada także w Finlandii, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem rywalizacji w Pucharze Świata.

Nasza najlepsza zawodniczka zakończyła zmagania z bardzo dobrym wynikiem w sprincie techniką klasyczną, zajmując w biegu kwalifikacyjnym wysokie szóste miejsce, co dało jej 61,51 punktów sprinterskich FIS. Następnie wygrała ćwierćfinał, ale niestety nie udało się jej ze swojego biegu półfinałowego wejść do finału i ostatecznie została sklasyfikowana na siódmej pozycji. W drugim swoim swoim występie na dystansie 10 km techniką klasyczną, Skinder uplasowała się na 19. miejscu, co dało jej 76.03 FIS punktów.

- Myślę, że Monika Skinder wypadła całkiem nieźle. W sprincie zrobiła dobry wynik w eliminacjach. Trzeba jednak podkreślić, że my startowaliśmy tam w trakcie przygotowań i traktowaliśmy to jako szybki trening - podkreśla Martin Bajciciak, szkoleniowiec polskiej kadry biegaczek narciarskich. - Mam nadzieję, że do pierwszych zawodów Pucharu Świata będzie już wszystko w porządku. Nadal koronnym biegiem Moniki jest i będzie sprint. Natomiast w tym biegu na 10 km klasykiem rzeczywiście dobrze się spisała. Pobiegła mądrze i dobrze rozłożyła siły - dodaje.

Kolejnym startem Moniki Skinder były zawody w szwedzkim Gaellivare, które zostały rozegrane w miniony weekend. W sprincie techniką dowolną po kwalifikacjach tomaszowianka zajęła 15. miejsce, a jej ranking FIS wyniósł 106,60 pkt. Niestety nie udało się jej zakwalifikować do półfinałów i ostatecznie została sklasyfikowana na 14. pozycji.

W drugim dniu Monika walczyła na dystansie 10 km klasykiem, plasując się na 13. miejscu z wynikiem 95,45 pkt. FIS. Był to najlepszy rezultat z ekipy biało-czerwonych.