Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most na Bystrzycy w Lublinie walczy o prestiżowy tytuł "Zadbany zabytek"

Paweł Franczak
Most im. M. Lutosławskiego remontowano od 2011 roku
Most im. M. Lutosławskiego remontowano od 2011 roku Jacek Babicz
Zbudowano go 104 lata temu. 28 lat temu wyłączono z użytku. Dwa lata temu zaczęto remontować. Teraz walczy o prestiżowy tytuł w ogólnopolskim konkursie "Zadbany zabytek". Mowa o moście na Bystrzycy, który znalazł się w finale konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

"Zadbany zabytek" to konkurs, który promuje "właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę »substancji zabytkowej« podczas remontów i utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia". Zgłoszono 66 kandydatur, do finału przeszło 18, w pięciu kategoriach. Kto wygrał, dowiemy się 18 kwietnia.

- Zwycięstwo oznacza przede wszystkim prestiż, ale zdobycie tytułu może też powodować, że w przyszłości łatwiej będzie walczyć o dotacje związane z utrzymaniem obiektu - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Lubelski most rywalizuje w kategorii "architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki". Rywalami lubelskiego zabytku są budynki zespołu Wytwórni Wódek "Koneser" w Warszawie, zespół "Stara Przędzalnia" w Żyrardowie i Wieża Wodna we Fromborku. - To godni konkurenci, choć mam oczywiście nadzieję, że jury wybierze nasz most - śmieje się Dariusz Kopciowski, z-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków i tłumaczy, że zbudowany w 1909 roku most jest wyjątkowy. - To jeden z pierwszych w południowo-wschodniej Polsce mostów żelbetowych - mówi.

Neogotycki most popadał w ruinę od lat 70. W 1987 roku został wpisany do rejestru zabytków. W 2011 przystąpiono do jego generalnego remontu. - Nie ma co ukrywać, to była ruina - dodaje Kopciowski. - W ramach napraw zrekonstruowaliśmy cztery pylony, wzmocniliśmy konstrukcję, odremontowano balustrady.

Kosztujące osiem milionów złotych prace remontowe zakończyły się w styczniu zeszłego roku. W marcu 2012 radni miejscy nadali mostowi imię konstruktora, inżyniera Mariana Lutosławskiego.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski