Choć tak naprawdę kierowcy korzystają już z całej drogi od trzech tygodni, to inwestor dopiero teraz postanowił ją oficjalnie oddać do użytku. Władze województwa przetną wstęgę w piątek, w samo południe, przy rondzie w Bełżycach. Hucznie z tej okazji jednak nie będzie, choć były plany, aby największą w historii województwa inwestycję - jaką jest przebudowa drogi 747 i budowa mostu w Kamieniu - otworzyć z wielką pompą.
- Otwarcie drogi miało być wpasowane w inną większą imprezę w kraju, która jednak nie wyszła. Tak więc zostaje skromne przecięcie wstęgi i przejazd całą trasą - mówi Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Ale jaka to miała być impreza, tego nie ujawnia. Mówiło się o przyjeździe na otwarcie drogi premier Ewy Kopacz i unijnej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej. - Będzie to otwarcie w skromnym gronie. Ani pani premier, ani pani komisarz nie spodziewamy się - dementuje.
Pojawić się za to mają parlamentarzyści, związani z Lubelszczyzną ministrowie i władze województwa. Przebudowa drogi 747 trwała dwa lata. Pochłonęła 321 mln zł. Roboty podzielone były na siedem odcinków. - Najwięcej problemów przysporzyły dwa odcinki, na które zerwaliśmy umowy z wykonawcami - przyznaje szef ZDW.
Most w Kamieniu. Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak powstaje nowa przeprawa przez Wisłę
Chodzi o odcinek z Radawca do Bełżyc, który pierwotnie miała wykonać firma Hydro-Geo, a ostatecznie zrobił Budimex. I o obwodnicę Chodla. Pierwszy przetarg wygrała powiązana z HydroGeo spółka Doren z Warszawy. Ale z pracami nawet nie ruszyła, bo nie mogła znaleźć podwykonawców. Ostatecznie 5-kilometrową obwodnicę w ciągu niespełna roku wykonała firma Mota Engil. - To był najtrudniejszy z punktu inżynieryjnego odcinek do wykonania. Dzięki zaangażowaniu odpowiednich sił i środków udało się go wybudować w tak krótkim czasie - podkreśla Gwozda.
Most na koniec wakacji
Nową przeprawą mostową przez Wisłę kierowcy pojadą nie wcześniej niż pod koniec wakacji. Do końca maja Energopol Szczecin ma wykonać wszystkie roboty. Odbiory i badania techniczne mostu w Kamieniu potrwają kolejne dwa miesiące. Póki co pogoda sprzyja betonowaniu płyty jezdnej mostu. Wykonawca zabetonował już 40 procent.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?