Mota-Engil prowadzi prace na najdłuższym odcinku S19 w woj. lubelskim

Materiał informacyjny
Wraz z początkiem roku ruszyły prace na odcinku S19 Niedrzwica Duża-Kraśnik. Wykonawcą tego odcinka jest Mota-Engil Central Europe, która zaprojektuje i wybuduje 20 km trasy. Decyzja ZRID na tym fragmencie drogi została wydana pod koniec listopada, a firma niezwłocznie rozpoczęła prace przygotowawcze.

W chwili obecnej wykonujemy roboty przygotowawcze związane z wycinką drzew, zdjęciem humusu, pracami archeologicznymi i saperskimi oraz organizacją zaplecza budowy. Obecnie pracuje tutaj ok. 100 osób – inżynierowie, geodeci, pracownicy fizyczni czy operatorzy sprzętu. Łagodna zima nam sprzyja, więc wszystkie prace realizujemy zgodnie z założeniamiwyjaśnia Andrzej Szkuat, Dyrektor Kontraktu z ramienia Mota-Engil.

20 kilometrów nowej, ekspresowej trasy

Odcinek projektowanej drogi ekspresowej S19 zlokalizowany jest w województwie lubelskim: powiatach lubelskim oraz kraśnickim, na terenie gmin Niedrzwica Duża, Strzyżewice, Wilkołaz oraz Kraśnik. Przebieg projektowanej trasy został uwzględniony w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmin. Powstanie tutaj dwujezdniowa droga ekspresowa, o nawierzchni bitumicznej z rezerwą pod trzeci pas na zewnątrz. Od końca zachodniej obwodnicy Lublina będzie prowadziła początkowo wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie odbijając na wschód od niej, droga ominie Niedrzwicę Dużą, Niedrzwicę Kościelną i Sobieszczany, by przejść przez lasy przed Wilkołazem w korytarzu obecnej drogi (omijając miejscowość od wschodu), a za nią przejść na zachodnią stronę. W miejscowości Lasy przed Kraśnikiem droga ekspresowa przetnie obecną DK19 omijając miasto od wschodu. Budowany między Niedrzwicą a Kraśnikiem odcinek będzie miał 20 km długości. Powstanie tam 12 wiaduktów, jeden most, przejścia dla zwierząt i kładki dla pieszych.

Praca nie ustaje także na budowie Obwodnicy Janowa Lubelskiego

W 2019 Mota-Engil Central Europe rozpoczęła także prace na innym odcinku S19 - Obwodnicy Janowa Lubelskiego. To ważny projekt, bo 7-kilometrowy odcinek drogi znacznie usprawni komunikację tego miasta. Mieszkańcy cieszą się, że pomoże to rozładować korki, a kierowcom ułatwi przejazd tranzytem. Obwodnica ma także pomóc w rozwoju gospodarczym miasta i być impulsem inwestycyjnym dla jego okolic. Infrastruktura towarzysząca, spełniając wymogi klasy drogi ekspresowej, została zaprojektowana w sposób zapewniający bezkolizyjne i komfortowe przemieszczanie się ludzi i zwierząt, pomiędzy jedną i drugą stroną terenu, przeciętego budową, minimalizując ingerencję w dotychczasowy komfort życia mieszkańców.

Zgodnie z założeniami kontraktu w listopadzie stan zaangażowania robót osiągnął 30%. Mimo okresu zimowego utrzymywana jest pełna mobilizacja, tj. ok. 130 pracowników i 50 jednostek sprzętowych, wykonujących, wykorzystując każdy okres korzystnych warunków pogodowych, roboty ziemne, instalacje podziemne i obiekty inżynierskie – mówi Piotr Pławecki, Dyrektor Kontraktu, Mota-Engil.

W ramach zadania powstaną: węzeł Janów Lubelski Północ, węzeł Janów Lubelski Południe, dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP) Janów Lubelski, po każdej stronie drogi, 3 wiadukty i 1 most w ciągu drogi ekspresowej, oraz 1 wiadukt nad drogą ekspresową, , 5 przejść dla małych zwierząt, 3 przepusty dla płazów, 5 przepustów melioracyjnych.

Via Carpatia – ważny impuls rozwojowy dla tej części Polski

Droga ekspresowa S19, której opisywane odcinki buduje Mota-Engil, stanowi element europejskiej międzynarodowej trasy Via Carpatia, który ma połączyć litewską Kłajpedę i greckie Saloniki. Poprowadzona zostanie przez Litwę, Polskę, Węgry, Bułgarię, Słowację i Rumunię. Przez terytorium Polski korytarz będzie przebiegał z Budziska (granica z Litwą) przez Białystok, Lublin, Rzeszów do przejścia granicznego w Barwinku. Eksperci podkreślają, że trasa ta nie tylko zintegruje kraje położone na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale będzie również impulsem rozwojowym dla wschodniej części Polski.

Ponad 70-lat doświadczenia w budownictwie

Mota-Engil Central Europe to jeden z największych Generalnych Wykonawców na polskim rynku budowlanym, specjalizujący się w budownictwie drogowo-mostowym, kubaturowym, kolejowym oraz elektroenergetycznym. W ciągu swojej kilkudziesięcioletniej działalności w Polsce wybudowała setki kilometrów autostrad oraz dróg ekspresowych. Ponadto, jako odpowiedzialny pracodawca firma jest także liderem w obszarze bezpieczeństwa pracy. Działając w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Mota-Engil stale promuje kulturę bezpieczeństwa zarówno wśród swoich pracowników, jak i podwykonawców, działając na rzecz zapobiegania ryzykom i wypadkom. Między innymi dzięki takim działaniom firma otrzymała wyróżnienie w konkursie „Buduj bezpiecznie” za budowę obwodnicy Janowa Lubelskiego.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3