Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Motocyklistki szkoliły się na torze ODTJ w Lublinie. Zobacz obszerną fotorelację!

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Około 60 osób przyjechało do Lublina z całej Polski, by wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu motocyklowym, zorganizowanym przez Moto-Sekcję na torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy przy ul. Grygowej. Tym razem ćwiczenia te dedykowane były kobietom, zaś chwilę wcześniej odbyło się tam także szkolenie komercyjne.

- Szkolimy się, żeby doskonalić technikę jazdy na motocyklu służbowym. Musimy dawać przykład i bezpiecznie poruszać się po drogach. Trzeba jeździć z wyobraźnią, wyprzedzać myślami to, co może się stać za chwilę, brać pod uwagę, że nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, niestety, będą jeździć przepisowo. Trzeba po prostu myśleć za dwóch - podkreśla asp. Tomasz Mysiak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, jeden z uczestników szkolenia komercyjnego. Jak wskazuje, każdy motocyklista powinien pamiętać o tym, by podczas jazdy mieć na sobie nie tylko kask, ale pełne ubranie motocyklowe, które może zabezpieczyć go przed ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu, jeśli dojdzie do wypadku.

O godz. 11 na torze przy Grygowej rozpoczęło się natomiast bezpłatne szkolenie motocyklowe dla kobiet.

- Dziewczyny przyjechały z całej Polski, by na dzisiejszym szkoleniu potrenować wszystkie techniki motocyklowe potrzebne w ruchu miejskim, turystycznym i codziennym - mówi Artur Lis z motocyklowego klubu sportowego Moto-Sekcja w Lublinie. - Jeżeli ktoś nigdy nie był na poważnym szkoleniu motocyklowym, nie będzie dobrze jeździć technicznie, ponieważ jazda na motocyklu to jest zaprzeczenie tego, co podpowiada nam głowa - twierdzi.

I przyznaje, że tego typu szkolenia cieszą się dużym powodzeniem. - Co roku robimy 5 bezpłatnych szkoleń, na które przyjeżdża 60 osób, bo taką mamy przepustowość naszego obiektu. Ale zainteresowanie jest ogromne, szczególnie w przypadku pań. Tym razem na 60 możliwych miejsc zgłosiło się około 350 osób, które chciałyby podszkolić swoje umiejętności i te osoby po tym szkoleniu już będą wiedziały, jak mają reagować na drodze - dodaje Lis.

Jakie są zatem zasady bezpiecznej jazdy na motocyklu?

- Trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, dostosować odpowiednią prędkość do swoich umiejętności, stosować się do przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim brać poprawkę na innych uczestników ruchu, bo to przez nich zwykle znajdujemy się w sytuacjach niebezpiecznych. Często jest tak, że kierowcy samochodów zapominają zerknąć w lusterka, są rozkojarzeni, patrzą w telefon i to szczególnie wtedy motocyklista musi się wykazać zdrowym rozsądkiem i przewidywaniem sytuacji niebezpiecznych oraz umiejętnością zastosowania odpowiednich technik motocyklowych w danej sytuacji - podkreśla Artur Lis.

Cykl bezpłatnych szkoleń motocyklowych w Lublinie odbywa się m.in. przy wsparciu lubelskiego urzędu marszałkowskiego i PZMot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski