MP w pływaniu: Pierwsze złoto Konrada Czerniaka i minimum na MŚ seniorów do Barcelony

Konrad Czerniak (Wisła Puławy) znakomicie rozpoczął występy w letnich mistrzostwach Polski w Olsztynie archiwum zawodnika
Konrad Czerniak wywalczył złoty medal na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas pierwszego dnia letnich mistrzostw kraju seniorów i młodzieżowców, które od czwartku 13 czerwca są rozgrywane na długim basenie Aguasfera w Olsztynie. Zmagania potrwają cztery dni, a zakończą się w niedzielę wieczorem.

Podopieczny trenera Bartosza Kizierowskiego osiągnął w finale czas 21,95, wyprzedzając Filipa Wypycha z AZS-UŁPŁ Łódź (22,58) i Kacpra Majchrzaka z Warty Poznań (22,73). Wynik Czerniaka jest lepszy od minimum na tegoroczne mistrzostwa świata seniorów, które na przełomie lipca i sierpnia odbędą się w Barcelonie.

Tuż za podium w tej konkurencji uplasował się Jan Hołub z Avii Świdnik, ustanawiając wynikiem 22,86 nowy rekord Polski juniorów do lat 17. Rezultat świdniczanina jest również lepszy od minimów na czempionat globu juniorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj) i mistrzostwa Europy juniorów w Poznaniu.

W pierwszym dniu zmagań brązowy medal na 200 m stylem grzbietowym zdobyła ponadto Ludwika Szynal ze Skarpy Lublin (2.17,18). Świetny występ zanotowała też jej koleżanka klubowa, zaledwie 14-letnia Gabriela Bernat, plasując się w finale A na piątej pozycji (2.19,11). Wygrała Alicja Tchórz z Juvenii Wrocław (2.13,07), przed Agatą Magner z Jordana Kraków (2.15,80).

Szósty w finale A na 200 m grzbietowym był Adam Dubiel z MTP Lublinianka (2.04,95), natomiast siódma lokata w finałowym wyścigu na 200 m motylkowym pań przypadła Karolinie Zygo z Olimpii Lublin (2.18,82).