MPK Lublin szuka dostawcy energii elektrycznej. Prąd na potrzeby spółki ma pochodzić w pełni z OZE

Jakub Sarek
Jakub Sarek
11,07 mln złotych brutto zarezerwowało lubelskie MPK na zakup energii elektrycznej na swoje potrzeby. Dzisiaj (30 maja) miejska spółka otworzyła oferty w trzecim w ciągu ostatniego roku postępowaniu przetargowym w tej sprawie.

MPK Lublin dowiedziało się, ile będzie musiało zapłacić za dostawę energii elektrycznej w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. Zainteresowanie zamówieniem wykazało tylko lubelskie Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód S.A., które za dostarczenie prądu chce otrzymać 7,7 mln zł brutto.

- Teraz złożona oferta będzie analizowana pod względem formalnym - informuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowa MPK Lublin.

Przetarg dotyczył dostaw energii o łącznej ilości szacunkowej 9 000 MWh, która posłuży m.in. do zasilania trakcji trolejbusowej i ładowania autobusów elektrycznych.

Miejskie przedsiębiorstwo chciało, żeby zakupiony prąd pochodził w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.

- Kupujemy nowoczesne trolejbusy i autobusy elektryczne, a już wkrótce pasażerów w Lublinie będzie wozić autobus wodorowy. Poza tym inwestujemy w panele fotowoltaiczne na dachach autobusów i budynkach hal warsztatowych, a niebawem na terenie zajezdni przy ul. Grygowej, w ramach wspólnego projektu badawczego realizowanego z Politechniką Lubelską i Tele-Fonika Kable Group, powstanie magazyn energii - tłumaczy Opasiak.

To trzecie postępowanie przetargowe na pozyskanie energii elektrycznej na potrzeby MPK Lublin w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dwa poprzednie zostały unieważnione. W pierwszym z przetargów, żadna z trzech firm, które do niego stanęły nie zdecydowała się na podpisanie umowy ze spółką. Miało to związek z ówczesną niestabilną sytuacją na rynku energetycznym. Z kolei w drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta.

Sprawiło to, że MPK Lublin od lipca 2022 r. musi skorzystać z usług dostawcy rezerwowego, którym jest PGE Obrót S.A. Do końca 2023 r. obowiązuje rządowe zamrożenie cen energii elektrycznej, które obejmuje m.in. spółki komunalne.

- Od 1 grudnia 2022 r., w związku z zamrożeniem cen energii elektrycznej, za 1 MWh płacimy 785 zł - wskazuje Opasiak.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie