MŚ w piłce ręcznej: Polacy wygrywają, ale naród narzeka

Maciej Stolarczyk
Szczypiorniści rozpoczęli MŚ od dwóch zwycięstw, ale styl ich gry nie zachwyca, Jest wiele mankamentów, nad którymi podopieczni Bogdana Wenty wciąż muszą popracować. Jedna z gwiazd Biało-czerwonych, Marcin Lijewski, nie chce przepraszać za kiepski styl gry reprezentacji.

Piłka ręczna: Pierwszy mecz za Polakami. Słowacja pokonana

Czy na drużynie, która odniosła komplet zwycięstw, kibice mogą postawić krzyżyk? Mogą, ale chyba tylko w Polsce. Po dwóch występach biało-czerwonych w mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych wśród fanów dominuje przekonanie, że z taką formą nie mamy co marzyć o medalu. Podopieczni Bogdana Wenty pokonali kolejno Słowację (35:33) i Argentynę (24:23), jednak obaj nisko notowani rywale sprawili nam sporo kłopotów.

- Cieszę się z wyniku, bo nieznacznie przegraliśmy ze światową potęgą - powiedział trener Argentyny Eduardo Gallardo.

Ruszają MŚ w piłce ręcznej. Biało-czerwony czarny koń

- Z potęgą? Śmiałem się z tych słów. Popełniliśmy 21 własnych błędów, więc o czym mówimy. Szwecja rozjechała Słowację 16 bramkami i tak powinniśmy grać - odpowiedział Wenta.

Tymczasem niewiele zabrakło, żebyśmy w piątek ze Słowakami przegrali. Przez pierwsze 15 minut drugiej połowy nie mogliśmy odrobić dwubramkowej straty. W ataku z trudem przychodziło nam wypracowanie sytuacji rzutowej, w obronie Słowacy mieli zbyt dużą swobodę. Dopiero rozpoczęta przez Michała Jureckiego seria sześciu goli bez odpowiedzi rywala pozwoliła nam przejąć kontrolę nad meczem. Przyzwoicie zagrał nasz ofensywny kwartet - Marcin Lijewski, Karol Bielecki, Bartłomiej Jaszka i Michał Tłuczyński. Największe cięgi zebrali za to obrońcy.

MŚ w piłce ręcznej: W przededniu meczu ze Słowacją kadra Wenty zdrowieje

W meczu z Argentyną te proporcje się odwróciły. Defensywa była w miarę szczelna (pierwszego gola straciliśmy w 15. minucie!), ale w ataku brakowało pomysłu na rozegranie. W efekcie do przerwy utrzymał się niespotykanie niski wynik 11:6.

Na naszą grę po zmianie stron wpływ miał rezerwowy skład. W bramce stał głównie Piotr Wyszomirski, w polu długie minuty spędzili Mateusz Zaremba, Bartłomiej Tomczak i Mariusz Jurkiewicz. Mimo wszystko nerwów, których w końcówce się najedliśmy (Argentyńczycy zbliżyli się na gola), trzeba było uniknąć.

E. Lijewski: Półfinał mistrzostw świata będzie sukcesem

Powodów do hurraoptymizmu po otwarciu turnieju nie ma, ale na przekreślanie naszych szans jest zbyt wcześnie. Dwa lata temu, gdy zdobyliśmy brąz, w pierwszej fazie grupowej przegraliśmy ze słabiutką Macedonią (29:30) i ponieśliśmy klęskę z Niemcami (23:30). Jak to w turniejach, forma drużyn będzie się wahać i pozostaje liczyć, że w dalszej fazie nasza zdecydowanie wzrośnie. Bardzo ważne są także cztery punkty, które liczyć się będą w drugiej fazie.

- Wygraliśmy mecz, a to najważniejsze. Nie ważne, w jakim stylu. Jeżeli mam grać i zdobyć mistrzostwo świata, to bardzo chętnie. Nie będę się teraz biczował, nie wiem, czego od nas oczekujecie, żebyśmy stanęli i przepraszali? Mamy cztery punkty i idziemy dalej - mówił zirytowany Marcin Lijewski.

Polacy do gry wracają już dziś. O 18.15 zagramy z Chile, które zostało rozbite zarówno przez Szwecję (18:28), jak i Koreę (22:37).

MŚ w piłce ręcznej: Kadrowicze Bogdana Wenty już po pierwszym treningu

- Gra z egzotycznymi przeciwnikami nam nie wychodzi, ale z Chile postaramy się już poprawić większość elementów - zapowiada Patryk Kuchczyński.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Materiał oryginalny: MŚ w piłce ręcznej: Polacy wygrywają, ale naród narzeka - Polska Times