18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialna wystawa o wysiedleńcach w Muzeum na Majdanku (ZDJĘCIA)

xcb
Wystawa "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny" w Muzeum na Majdanku
Wystawa "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny" w Muzeum na Majdanku Małgorzata Genca
Dziwne to uczucie, gdy wchodząc do baraku na Majdanku zastaje się efektownie oświetloną salę, z dotykowym panelami komputerowymi i innymi elektronicznymi cudeńkami. Kontrast między tym, co na zewnątrz, a tym, co w środku jest ogromny. Ale tak właśnie wygląda nowa wystawa Muzeum na Majdanku "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny", którą urządzono w baraku nr 62. Otwarcie już 22 lipca.

Termin otwarcia wystawy zbiega się z 70. rocznica deportacji wysiedleńców z Zamojszczyzny na Majdanek i 69. rocznicą likwidacji Konzentrationslager Lublin. Jak mówiła Marta Grudzińska z Archiwum Muzeum na Majdanku, "to wystawa robiona dla wysiedlonych, ale i przez nich".

A to dlatego, że duża część wystawy to nagrane w wersji audio i wideo świadectwa byłych więźniów, oraz przedmioty, które byli więźniowie obozu przekazali muzeum. Są wśród nich stare, zniszczone lalki, archiwalne zdjęcia. Niektóre zachowywano niczym relikwie. Jak mała naszywka z literką "P". To symbol, który na terenie III Rzeszy musieli nosić Polacy. Miała ją na rękawie mama pani Janiny Buczek-Różańskiej.

- Pani Janina powiedziała mi, że nie ma samochodu, ani żadnych kosztowności. Że najcenniejszą rzeczą, którą posiada jest właśnie ta mała literka na skrawku materiału - opowiada Marta Grudzińska, która zajmowała się nagrywaniem relacji więźniów Majdanka.

A te są wstrząsające, o czym można przekonać się na wystawie. Ktoś mówi o głodzie w obozie, inna osoba - o śmiertelności wśród dzieci. Ale pracownicy muzeum wspominają też inne, pozornie mniej przerażające detale. Jak słowa pana Józefa Psiuka, który mówi, że po pobycie w obozie koncentracyjnym nie jest w stanie usiąść tyłem do wejścia pomieszczenia, w którym się znajduje.

Ekspozycja znajduje się w baraku, który dzisiaj jest nowoczesną, klimatyzowaną przestrzenią wystawienniczą za 2 mln zł, a niegdyś był miejscem przeznaczonym na wykonywane przez więźniów prace szewskie. O tamtym czasie przypominają stare, zdezelowane więzienne buty w oszklonych gablotach.

Wystawa

Otwarcie wystawy "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku" nastąpi w poniedziałek 22 lipca. Muzeum na Majdanku czynne jest w godz. 9.00-18.00. Baraki zwiedzać można do godz. 17.00.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski