Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzea w Bełżcu i Sobiborze mają być „niemieckie nazistowskie”. A Majdanek?

Sławomir Skomra
archiwum
Ministerstwo kultury zadecydowało o zmianie nazw muzeów – byłych obozów zagłady. Te nazwy uściślono dodając, że były to „niemieckie nazistowskie obozy zagłady”. Muzeum na Majdanku jest zdania, że „może", ale nie musi, stosować takiego określenia. Ministerstwo chce, aby ta placówka także zmieniła nazwę.

Sprawa stała się głośna w lutym, gdy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (PiS)zaproponował zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. Wojewoda tłumaczył, że w obowiązującej nazwie brakuje określenia, że był to niemiecki obóz koncentracyjny.

- Do ludzi trzeba mówić obrazowo. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – tłumaczył wojewoda i oficjalnie zwrócił się z tą sprawą do ministra kultury.

Zaznaczmy, że był to czas kiedy USA i Izrael krytykowały Polskę za nowelizację ustawy o IPN, która kilka dni temu została znowelizowana.

O zmianie nazwy wypowiadał się wiceminister kultury, Jarosław Selin (był za takim rozwiązaniem) i 15-osobowa Rada Muzeum (chciała zachowania dotychczasowej nazwy, ale dopuszczała dodanie kolejnych wyrażeń).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło właśnie decyzję i pod koniec czerwca jego szef wydał zarządzenie dotyczące statutu lubelskiego muzeum.

Majdanek

- Muzeum może używać nazwy opisowej: „Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941 -1944)” oraz nazwy skróconej: „PMM”. - czytamy w zarządzeniu.

Według statutu PMM „może" używać nazwy opisowej. Rzeczniczka prasowa lubelskiej placówki tłumaczy, że muzeum ma przy tym dowolność.

– Podobne określenie stosowaliśmy już od dawna przy różnych okazjach. Nazwa opisowa już znajduje się np. na naszej stronie internetowej – wyjaśnia Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Jednak biuro prasowe ministerstwa kultury stawia sprawę jasno, nie ma mowy o żadnej dowolności:

- Po wprowadzonych zmianach nazwa Muzeum na Majdanku brzmi: „Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941-1944) - informuje Magdalena Tomaszewska z MKiDN.

- Należy zaznaczyć, że muzeum pozostawiono możliwość używania nazwy skróconej, aby podkreślić fakt, że pozostają one instytucjami kultury. Zadaniem nazw rozszerzonych jest upamiętnienie faktów historycznych i ujęcie ich w ramy funkcjonujących przepisów prawa. Niemożliwe jest natomiast wyłączne używanie nazw rozszerzonych, jak np. niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941-1944). Stosowanie takich zapisów byłoby – w praktyce – powielaniem funkcjonujących w przestrzeni publicznej wadliwych kodów pamięci, z którymi Rzeczpospolita Polska stara się za wszelką cenę walczyć w obronie dobrego imienia własnego oraz Narodu Polskiego.

Sobibór i Bełżec

Większego problemu ze zmianą nazwy nie ma w przypadku podlegającej Majdankowi placówce w Sobiborze, bo to muzeum jest w fazie organizacji.

Do tej pory nazywało się ono Muzeum Byłego Obozu Zagłady. Po zmianach jest to Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.

Większe zmiany dotyczą Muzeum w Bełżcu, które nosi teraz nazwę Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.

W jego przypadku zmiana to większe przedsięwzięcie logistyczne.

– Zmiana pieczątek czy wzoru pism i umieszczenie nazwy na różnego rodzaju oznakowaniach – dodaje Agnieszka Kowalczyk-Nowak i zaznacza, że zmiany będą następować stopniowo.

Obozy

PMM powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Decyzję o powstaniu obozu podjął w 1941 r. Heinrich Himmler. Więźniowie obozu pochodzili z prawie 30 państw. Według ustaleń najnowszych badań zginęło tam prawie 80 tysięcy osób - w większości Żydzi, Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski