Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Lubelskie buduje nową siedzibę w Nałęczowie

Małgorzata Szlachetka
Domek  Żeromskiego w Nałęczowie
Domek Żeromskiego w Nałęczowie Muzeum Lubelskie
Muzeum Lubelskie, po raz pierwszy od lat, buduje nowy pawilon wystawienniczy - w pobliżu zabytkowego Domku Żeromskiego w Nałęczowie. Pod wspólnym dachem znajdą się tam dwa muzea literackie: Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał nowy budynek w Nałęczowie. Muzeum Lubelskie musi najpierw przygotować koncepcję, jeśli zostanie zaakceptowana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę pawilonu. - Nie robimy konkursu architektonicznego, bo nas na niego nie stać. Przede wszystkim chodzi o czas, bo chcemy wystąpić o środki unijne - mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

Nowy pawilon stanie w okolicy Domku Żeromskiego oraz mauzoleum Adama Żeromskiego, syna pisarza.

Przypomnijmy, że Stefan Żeromski sfinansował budowę drewnianej chaty z honorarium za "Popioły". Domek w stylu zakopiańskim zaprojektował znany wówczas architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz. Obecnie obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. - Mówimy o ingerencji w zabytkowy ogród na terenie Nałęczowa, dlatego nowy budynek nie może dominować - nie ma wątpliwości Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Jako pozytywny przykład tego rodzaju realizacji podaje pawilon wystawienniczy, który ma powstać w warszawskich Łazienkach. Tamtejszy projekt przewiduje budowę gmachu, który w dużej części jest pod ziemią. - Takie rozwiązanie urbanistyczne byłoby optymalne także dla Nałęczowa. Myślę o budynku z tylko niewielką częścią nadziemną. Czekamy na przedłożenie wariantów koncepcji - dodaje konserwator Kopciowski.

Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków na wniosek konserwatora już w 2004 r. przygotował opinię, jak powinien wyglądać nowy pawilon muzealny. Zostały w niej wskazane główne wnioski, które mogą być punktem wyjścia do dalszych prac.

Czytamy, że konieczne jest przyjęcie założenia o ograniczonych gabarytach pawilonu "minimalizujących jego bezpośrednie oddziaływanie na istniejącą zieleń (mała wysokość, płytkie fundamentowanie) oraz nawiązanie budulcem (elewacje) do miejscowej tradycji architektonicznej."

- W piątek organizujemy na Zamku otwarte spotkanie ze specjalistami. To będzie rodzaj "burzy mózgów", która pomoże nam ustalić, jak powinien wyglądać nowy pawilon - dodaje dyrektor Kuźniar.

Muzeum chce postawić budynek mający około 500 mkw. powierzchni użytkowej. Wstępnie koszty inwestycji szacuje sie na 4-5 mln zł.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski