Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum na Majdanku wyremontuje barak i 10 wieżyczek wartowniczych

IL
Muzeum na Majdanku wyremontuje barak i 10 wieżyczek wartowniczych
Muzeum na Majdanku wyremontuje barak i 10 wieżyczek wartowniczych Jacek Babicz/Archiwum
Do końca listopada Państwowe Muzeum na Majdanku wyda 424 tys. zł. na niezbędne remonty. Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg i wybrano wykonawców, którzy zajmą się pracami. W grę wchodzi generalny remont baraku więźniarskiego nr 47 i 10, drewnianych wieżyczek wartowniczych.

- Obecnie opracowywane są projekty budowlane. Kiedy będą gotowe i wykonawcy uzyskają pozwolenie na budowę, przystąpią do prac – wyjaśnia Agnieszka Kowalczyk, rzecznik muzeum.

Remontem poobozowego baraku nr 47 (koszt 245 tys. zł) zajmie się firma „REM-BUD” z Włodawy. Wieżyczki natomiast odnowi (za kwotę 179 tys. zł) firma „Wind” z miejscowości Niemce. Pod opieką Muzeum na Majdanku znajduje się 69 drewnianych obiektów poobozowych. Jak zapewniają pracownicy placówki, ze względu na nietrwałość materiału, z którego zostały wykonane i w trosce o zachowanie autentyzmu miejsca pamięci, remontowane są kolejne drewniane budynki.

Barak nr 47 został wybudowany w 1941r. na terenie ówczesnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Przez lata pełnił funkcję magazynu żywnościowego (Verpflegungskmmer). Barak przetrwał w niezmienionej formie do końca działań wojennych i likwidacji obozu. Dwadzieścia lat po jego zbudowaniu, architekt Romuald Dylewski wykonał koncepcję nowego zagospodarowania terenu obozu. Dzięki temu barak nr 47 został zaadaptowany do celów ekspozycyjnych i funkcję tę pełni do dziś. W 1999 r. umiejscowiono w nową instalację artystyczną "Shrine - Miejsce Pamięci Bezimiennej Ofiary" Tadeusza Mysłowskiego . Po zakończeniu remontu wystawa wróci do baraku. Oprócz niego muzeum odnowi 10 wieżyczek wartowniczych.

Wszystkie już po wyzwoleniu obozu w roku 1944 zostały zdemontowane, a następnie w latach 1946 -1948 odbudowane. Niestety od tego czasu na skutek destrukcyjnego działania czasu i czynników atmosferycznych, uległy degradacji technicznej i wymagają kapitalnego remontu.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski