MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum na Majdanku zmieni nazwę. Jest rządowy projekt w tej sprawie

AG
MDRON.PL
Ministerstwo kultury opracowało projekt ustawy o zmianie nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Planowany termin przyjęcia projektu to drugi kwartał tego roku.

Projekt, za którego opracowanie odpowiedzialny jest wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, zakłada, że Państwowe Muzeum na Majdanku zmieni swoją nazwę na "Państwowe Muzeum na Majdanku. Miejsce Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady (1941-1944)".

- Planowana zmiana ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. (...) ma na celu dobitne podkreślenie charakteru i genezy miejsca po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady „KL Lublin”. Potrzeba wprowadzenia zmian w ww. ustawie jest reakcją na zmieniony kontekst społeczny – w tym międzynarodowy – w jakim Państwowe Muzeum na Majdanku działa po 71 latach od jego utworzenia - czytamy w argumentacji projektu. I dalej:

- W 1947 roku żywa pamięć o niemieckim terrorze w latach okupacji Polski przez III Rzeszę, w tym pamięć i świadectwo ocalałych więźniów niemieckiego obozu – KL Lublin (wcześniej KGL Lublin), nie wymagała dookreślania przez nazwę muzeum tego kim byli twórcy i realizatorzy zbrodni w nim popełnionych. Realia XXI wieku, w tym upowszechnianie w światowych środkach przekazu fałszywych kodów pamięci dotyczących obozów koncentracyjnych i zagłady – przypisywanie ich utworzenia Polsce i Polakom, wymaga utrwalenia prawdy historycznej w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku - kończy ministerstwo kultury, podkreślając jednocześnie, że zmiana nazwy Muzeum konieczna jest też ze względu na ustawę o IPN, która niedawno weszła w życie.

Planowany termin przyjęcia projektu, według informacji podanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, to drugi kwartał tego roku.

Przypomnijmy, że o zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku na początku lutego wnioskował wojewoda lubelski. Przemysław Czarnek proponował wtedy, by nosił on nazwę "Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku".

Państwowe Muzeum na Majdanku. Były niemiecki, nazistowski ob...

ZOBACZ TEŻ: Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu na Majdanku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski