Muzeum na Zamku czeka remont. „Unia Lubelska” Jana Matejki...

  Muzeum na Zamku czeka remont. „Unia Lubelska” Jana Matejki idzie do góry

  Maciej Wijatkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Muzeum na Zamku czeka remont. „Unia Lubelska” Jana Matejki idzie do góry
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  Najsłynniejszy eksponat Muzeum na Zamku powędruje piętro wyżej. Cały Zamek zostanie rozpruty i unowocześniony. Potrwa to dwa lata.
  Największy i najcenniejszy eksponat Muzeum Lubelskiego na Zamku - „Unia Lubelska” Jana Matejki, zostanie przeniesiony piętro wyżej, a pod nim powstanie sala przeznaczona na najcenniejsze obrazy i wystawy czasowe.

  Zobacz galerię

  Obecny, „świetlikowy” sufit zostanie rozebrany, „Unia” wyniesiona pod dach, zabezpieczona specjalną obudową, wylany zostanie nowy strop, niżej niż dotychczas, i dopiero wtedy rozpoczną się prace w dolnej części.

  - Chcemy zmienić jakość naszej instytucji - mówiła na konferencji dyrektor Katarzyna Mieczkowska. - Pamiętną, wspaniałą wystawę Picassa, eksponowaliśmy w kilku, właściwie przypadkowych pomieszczeniach. Dzięki wspaniałemu zaangażowaniu naszych pracowników wyglądała ona jednak tak dobrze, jak się dało.

  Totalne zmiany  Zmiany rzeczywiście zapowiadają się rewolucyjnie. Już sama wymiana wszystkich instalacji - elektrycznych, grzewczych, hydraulicznych, to przedsięwzięcie bez precedensu w historii obiektu.

  Wystarczy wspomnieć, że lwia ich część, a może nawet wszystkie, pochodzą jeszcze z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

  Jakakolwiek awaria którejś z nich to dla eksponatów katastrofa.

  - Bardzo brakowało nam tu klimatyzacji - mówiła dalej pani dyrektor. - Nie tylko dlatego, że latem bywało naszym gościom nieznośnie gorąco, to też, ale musimy pamiętać, że obrazy muszą mieć odpowiednią temperaturę i wilgotność - wyjaśniała. - Nie ma w planach robót pomieszczenia, które się nie zmieni - wymieniała. - Magazyny, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze. Najmniej uwagi poświęcimy pomieszczeniom biurowym, to mogę zapewnić - dodawała z uśmiechem.

  Finanse, liczby  Remont obejmie głównie północne skrzydło Zamku, ale stopniowo dotyczył będzie całości muzeum. Pierwotnie przeznaczano na projekt 26,5 mln złotych, ale przetargi i zmiany cen na rynku zweryfikowały początkowy budżet, oczywiście w górę.

  Koszt ustalono obecnie na ok. 33 mln zł, z czego ponad 17,5 mln zł dołoży Unia Europejska. Koszt wzrósł po przetargu o ok. 30 proc., ale marszałek województwa też obiecał dołożyć do inwestycji.

  Trzeba też pamiętać, że Muzeum Lubelskie to także jego oddziały : Muzeum Czechowicza, dworek W. Pola, czy muzeum „Pod Zegarem”.

  Najważniejsze jednak w tym sezonie będą dwa inne oddziały: Muzeum Ziem Dawnych Rzeczypospolitej, w nowo zakupionym pałacyku Lubomirskich, oraz dawne Muzeum Regionalne w Kraśniku.

  Kolegium naukowe powołane w sprawie utworzenia Muzeum Ziem Wschodnich spotyka się cyklicznie i nieustannie pracuje nad jego koncepcją.

  - Rezultaty dotychczasowych prac, a mam nadzieję, że finalnych, postaramy się pokazać w lipcu - obiecywała dyrektor Mieczkowska. - Wspaniałą okazją do tego będzie rocznica Unii Lubelskiej. Chcemy wtedy pokazać już wizualizacje całych 3500 metrów kwadratowych nowego oddziału Muzeum.

  To wszystko kosztuje, ale Muzeum radzi sobie całkiem dobrze. Ubiegły rok zamknęło 11,5 mln zł przychodów, w tym prawie półtora miliona z samych biletów. Przez sale przewinęło się 276 324 gości, przybyło 1009 muzealiów o wartości ponad 2,2 mln zł.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzeum teraz zaczeło żyć

  celia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  wcześniej skostniałe, teraz żyje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  remont

  zezem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Jak widać najlepiej wychodzi się na ławeczkach,remontach i inwestycjach.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  założ firmę budowlaną

  vix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  i też startuj w przetargach rynek otwarty, Powodzenia!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wizytówka Lublina

  wandzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Świetnie,ze udało się pozyskać środki unijne, wspaniała informacja

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo