Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum na Zamku wyremontowała lubelska firma Lubren. „Niespodzianek nie brakowało”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Muzeum Narodowe  - do niedawna Lubelskie - w sobotę otwarto dla zwiedzających po dwuletnim remoncie
Muzeum Narodowe - do niedawna Lubelskie - w sobotę otwarto dla zwiedzających po dwuletnim remoncie Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Muzeum Narodowe - do niedawna Lubelskie - w sobotę otwarto dla zwiedzających po dwuletnim remoncie. Generalnym wykonawcą prac była spółka Lubren z Lublina. Choć większość firm budowlanych stroni od zabytkowych obiektów, bo niosą ze sobą wiele komplikacji, Lubren właśnie w nich się specjalizuje.

- Przede wszystkim trzeba podkreślić ogromną odpowiedzialność i wrażliwość pracowników firmy Lubren wobec sytuacji, że na terenie remontowanego Muzeum znajdowało się ponad 200 tys. eksponatów. Razem z nami wzięli na swoje barki odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo – podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. - Wspólnie dźwigaliśmy też wszystkie problemy związane z remontem, a przecież wydarzyło się wiele nieoczekiwanych rzeczy - dodaje.

Lubren Sp. z o.o. powstała w 2010 roku. Specjalizuje się w renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych. Większość firm budowlanych od takich inwestycji stroni, bo zwykle niosą za sobą szereg niespodzianek i problemów.

– Jeśli ktoś na co dzień nie ma styczności z takimi realizacjami, rzeczywiście może mieć obawy. Jednak wraz ze zdobywanym doświadczeniem takie problemy stają się czymś naturalnym, wpisanym w tego rodzaju działalność. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że mamy do czynienia z substancją nie do końca zbadaną i być otwartym na konieczność zmiany pierwotnych założeń – tłumaczy Wojciech Wereski, prezes firmy Lubren.

W przypadku Muzeum Narodowego w Lublinie niespodzianek nie brakowało. Wydłużenie prac spowodowały m.in. odkrycia archeologiczne. – To oczywiście wstrzymuje roboty, trzeba przeorganizować zaplanowane wcześniej prace – wyjaśnia Wojciech Wereski.

Muzeum Narodowe w Lublinie otwarte po remoncie. Od soboty „z...

Nie pomagała też pandemia koronawirusa. – Najtrudniejsza była jej pierwsza część, kiedy nie było wiadomo, jak wszystko będzie dalej funkcjonowało. Mieliśmy sporą absencję pracowników, przypadki zachorowań, kwarantannę. A wraz z nimi pojawiły się obawy o realizację zadania w terminie – zaznacza prezes Lubren. – Pojawiły się też kłopoty z terminowością dostaw materiałów – dodaje.

Dodatkowa trudność w Muzeum Lubelskim dotyczyła faktu, że pod północnym skrzydłem budynku, gdzie przeprowadzono największą „rewolucję”, czyli stworzono nową przestrzeń wystawienniczą o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, znajdują się archiwa, a w nich cenne eksponaty muzealne. – W tym miejscu zdejmowaliśmy dach i budowaliśmy nowy. Trzeba było więc solidnie zabezpieczyć budynek, żeby w razie deszczu zbiory nie uległy zniszczeniu. Konieczne było więc wykonanie specjalistycznych tymczasowych zabezpieczeń, żeby chronić wnętrze budynku – wyjaśnia prezes Wereski.

- W remont muzeum na zamku zaangażowanych było około 100 pracowników Lubrenu i podwykonawców, w tym kadra kierownicza Lubrenu z dużym doświadczeniem na obiektach zabytkowych – zaznacza Wojciech Wereski. Prezes podkreśla też, że remont nie udał by się bez współdziałania z pracownikami muzeum. – Oni mają największą wiedzę o tym, jak obchodzić się z eksponatami, jak je transportować czy przechowywać. W wielu kwestiach realizowaliśmy ich wytyczne – opowiada.

Otwarte lubelskie muzeum narodowe największą atrakcją weeken...

Jednym z wyzwań był obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki. – Najpierw musieliśmy pomóc obraz zdjąć, zwinąć w odpowiedni sposób, aby można było go potem przewieźć na Litwę, gdzie przebywał przez kilka miesięcy. Kiedy wrócił i został powieszony, też musiał być odpowiednio monitorowany. Jedna osoba czuwała nad tym, żeby nic mu się nie stało – relacjonuje Wojciech Wereski.

Poza Muzeum Narodowym firma Lubren równolegle zajmowała się też rewitalizacją obiektów w Zamościu m.in. Wikarówki, Infułatki, Rotundy Zamojskiej czy też Warszawskiej Opery Kameralnej. W toku jest też przebudowa kościoła o.o. Franciszkanów w Zamościu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski