Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum UMCS: Pejzaż samotny w fotografii Marcina Jastrzębskiego

Joanna Biegalska
Autor świadomie nie opisuje miejsc, w których wykonał zdjęcia, aby maksymalnie odizolować każdy obraz od jakiejkolwiek informacji zewnętrznej, która może choć w najdrobniejszym szczególe opisać jego zawartość.
Autor świadomie nie opisuje miejsc, w których wykonał zdjęcia, aby maksymalnie odizolować każdy obraz od jakiejkolwiek informacji zewnętrznej, która może choć w najdrobniejszym szczególe opisać jego zawartość. Marcin Jastrzębski
Fotografie Marcina Jastrzębskiego, filozofa i cenionego artysty fotografika będzie można obejrzeć już dzisiaj (9 marca) o godz. 18 na wernisażu w Muzeum UMCS, w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej UMCS przy ul. Radziszewskiego 11. Na wystawę wstęp wolny.

Cały cykl "Pejzaż samotny" składa się z 31 fotografii, które powstały w latach 2006-2008. Mottem wystawy jest sentencja Kartezjusza: "Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie“ . Wystawa Marcina Jastrzębskiego była już prezentowana w Starej Galerii ZPAF w Warszawie i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem.

- Wszystkie fotografie zarejestrowałem na materiałach analogowych wykorzystując technikę długich ekspozycji. Czas naświetlania każdego zdjęcia wynosił od kilku, kilkunastu minut do godziny - mówi Marcin Jastrzębski. - Chciałem wyjść poza ramy fotografii pejzażowej. Bardzo charakterystyczna estetyka tego typu fotografii, pozwala na stworzenie obrazów, w których przedstawiony świat, oczyszczony jest ze zbędnych i ulotnych szczegółów. Uzyskana w ten sposób minimalistyczna forma, paradoksalnie nie ułatwia odbioru przedstawionych przedmiotów, a wręcz przeciwnie, powoduje, że malowana czasem i światłem sceneria, wygląda obco, ponieważ pochodzi, że "świata", który nie jest dostępny naszym zmysłom.

Autor świadomie nie opisuje miejsc, w których wykonał zdjęcia, aby maksymalnie odizolować każdy obraz od jakiejkolwiek informacji zewnętrznej, która może choć w najdrobniejszym szczególe opisać jego zawartość.

- Zawartość, która w moim przekonaniu powinna pozostać nienaruszona w swojej formie zamkniętej w kadrze - dodaje Jastrzębski. - Staram się szukać miejsc, scenerii, przedmiotów, które nabierają w moich fotografiach, charakteru symboli, które każdy odbiorca musi opisać na nowo, aby nadać im ponownie sens. To subiektywne i indywidualne poszukiwanie znaczeń moich fotografii przez odbiorcę, stało się dla mnie największą ich wartością.

Biografia autora:
Marcin Jastrzębski ur. 1974 w Lublinie. Studiował na UMCS w Lublinie na wydziale Filozofii. Członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz od 2007 roku Związku Polskich Artystów Fotografików. Utrwala głównie naturę, pejzaż, charakterystyczne miejsca miast. Jego twórczość fotograficzna nierozerwalnie związana jest z zamiłowaniem do malarstwa i grafiki, dlatego też często utrwala na zdjęciach formy abstrakcyjne lub świat postrzegany bardzo subiektywnie. W plenerze posługuje się długimi czasami ekspozycji dla odrealnienia rejestrowanego obrazu, a większość zdjęć wykonuje w porze świtu lub zmierzchu, gdyż jak twierdzi jest to "pora zmian", w której można uchwycić świat w najbardziej zaskakujący sposób. Brał udział w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat fotograficznych konkursów w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski