Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum wiewiórki na 22 mkw. w mieszkaniu przy ul. Biedronki

Małgorzata Szlachetka
W muzeum wiewiórek od 2 kwietnia będzie można oglądać około 600 eksponatów
W muzeum wiewiórek od 2 kwietnia będzie można oglądać około 600 eksponatów materiał Anny Śwircz
Muzeum wiewiórki w Lublinie to pokój z około 600 eksponatami. Wiewiórki z porcelany, pluszaki i na rysunkach występują w życiowych rolach.

Muzeum wiewiórki mieści się w mieszkaniu na Czubach. – To na razie siedziba tymczasowa. Mama będzie pokazywać moją kolekcję od 2 kwietnia. To ona założyła działalność gospodarczą, zgłosiła ją w Urzędzie Miasta i spółdzielni mieszkaniowej – mówi Anna Śwircz, założycielka muzeum.

Zapytaliśmy panią Anię, jak się zaczęła ta wiewiórkowa pasja. – Jestem nauczycielką. Długo miałam rude włosy, dlatego uczniowie nazywali mnie po cichu „wiewiórą” i tak się jakoś stało, że dostałam jedną figurkę wiewiórki, potem kolejną – opowiada Anna Śwircz.

Nie ukrywa, że niektóre eksponaty mają dla niej sentymentalną wartość. Wśród nich jest porcelanowa wiewiórka z Ćmielowa (wykonana według wzoru z lat 60. XX wieku) i wiewiórki cudzoziemki: z Petersburga i Litwy. „Scenki rodzajowe, m.in. wiewiórki w szkole, w domu, w pracowni malarskiej, w parku, na plaży; pokaz tańczących i śpiewających wiewiórek; pluszowe wiewiórki, które można przytulić; ogródek wiewiórek, w którym można posiać lub zebrać plony; gry z wiewiórką, w które można zagrać” – to tylko niektóre z eksponatów, które będziemy mogli obejrzeć od 2 kwietnia w pierwszym w Lublinie muzeum wiewiórek.

– Od września chcielibyśmy przenieść się do nowego lokalu, najchętniej zlokalizowanego wśród zieleni. Chciałabym organizować tam zajęcia z arteterapii i warsztaty edukacyjne. Dzieci usłyszą o tym, jak żyją prawdziwe wiewiórki, ale też dowiedzą się, że artyści już w XV wieku malowali te zwierzęta – dodaje właścicielka kolekcji.

Muzeum wiewiórki w Lublinie, ulica Biedronki 9/60. Można je zwiedzać od 2 kwietnia, codziennie oprócz poniedziałków, w godz. 10-17. Po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym, tel. 505 453 067.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski