Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Lubelskiej: zapraszamy do masarni retro (ZDJĘCIA)

MS
Ekspozycja masarni z okresu dwudziestolecia międzywojennego powstała właśnie w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Ekspozycja masarni z okresu dwudziestolecia międzywojennego powstała właśnie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Krzysztof Wasilczyk/Muzeum Wsi Lubelskiej
Nowa ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej powstała w ramach sukcesywnie się rozbudowującej sekcji miasteczka prowincjonalnego. Tym razem odtworzone zostało wnętrze masarni. Pod koniec lat 30. XX wieku były tam przerabiane średnio dwie świnie na tydzień.

Nowa ekspozycja została urządzona we wnętrzach, zbudowanej w lubelskim skansenie, repliki domu Jaworskich z Siedliszcza. Mieszkanie rodziny Ludwika Jaworskiego (1893-1935) na parterze sąsiadowało z piwiarnią, masarnia była urządzona w murowanej przybudówce. Muzeum Wsi Lubelskiej na swojej stronie zamieszcza archiwalne zdjęcia oryginalnych wnętrz domu z Siedliszcza.

CZYTAJ TEŻ: Skansen w Lublinie: Sprawdź, jak w przedwojennym miasteczku leczyło się zęby (ZDJĘCIA)

"Piwiarnia obejmowała cztery pomieszczenia: salę bufetową – pełniącą także funkcję sklepu z wędlinami, dwie inne sale konsumpcyjne – w tym jedną dla tzw. lepszych gości, oraz kuchnię z piecem chlebowym" - tak to wnętrze opisywał Grzegorz Miliszkiewicz, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej.

Ekspozycja dawnej masarni powstała więc na tyłach dawnej piwiarni, bo oba punkty były ze sobą powiązane. - W Siedliszczu wędliny i kiełbasy z masarni, były sprzedawane jako zakąski do piwa - mówi Krzysztof Wiśniewski z Muzeum Wsi Lubelskiej, który jest autorem nowej ekspozycji.

W muzealnym wnętrzu zobaczymy przedmioty, które pochodzą z oryginalnej masarni Jaworskich, m.in. kocioł i drewnianą podstawę pod miednicę. - Odtworzone zostały na przykład haki, na których wieszane były wędliny i stoły masarskie. Oryginalne, ale nie z tej masarni są maszynki do mięsa - dodaje Krzysztof Wiśniewski.

Goście skansenu zobaczą "sień z wędzarką, pomieszczenia masarni oraz magazynu, gdzie stoją naczynia drewniane i kamionkowe służące do peklowania wędlin".

Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej to ekspozycje pokazujące realia codziennego życia w latach 30. XX wieku. Muzealnicy, autorzy kolejnych ekspozycji kompletują przedmioty z epoki. Starają się tej dowiedzieć jak najwięcej o historii oryginalnych, małomiasteczkowych domów. Wierne odtworzenia wyposażenia wnętrz jest łatwiejsze dzięki fotografiom sprzed kilkudziesięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski