Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczny eksperyment na dzieciach z Lublina

Paweł Franczak
Psycholog Mateusz Bąkała, tu jako muzyk Kim Nasung
Psycholog Mateusz Bąkała, tu jako muzyk Kim Nasung materiał artysty
Do czego nadaje się muzyka eksperymentalna? Według przeciętnego zjadacza chleba można nią co najwyżej płoszyć zwierzynę leśną. Twardogłowym melomanom pozwala czuć wyższość nad fanami Dody. Ale według organizatorów Tiru Riru, awangardowa muzyka może być świetną zabawą dla dzieci i sposobem na odkrycie w nich talentów kompozytorskich. Od 14 stycznia Tiru Riru rozpocznie nabór do projektu, który zakończy się występem na Warsaw Electronic Festival i nagraniem płyty.

Mateusz Bąkała ma 26 lat. Jest psychologiem i wychowawcą w Specjalistycznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego "Agape Club" w Lublinie. Mateusz bywa także muzykiem z nurtu elektroakustyki, działającym w formacji kr39 pod pseudonimem Kim Nasung. Dzięki Tiru Riru mógł połączyć obie pasje.

- Od jakiegoś czasu myślałem o możliwości realizacji takiego projektu. Kiedy pojawiła się opcja napisania projektu dla Akademii Orange, od razu powstał pomysł przeniesienia doświadczeń z kr39 na grunt warsztatów dla dzieciaków - mówi. - Nie znam drugiej takiej akcji, która łączyłaby warsztaty muzyki tradycyjnej i eksperymentalnej.

Ufundowany przez Fundację Orange Tiru Riru skierowany jest do dzieci w wieku 12-16 lat z lubelskiego śródmieścia.

"Oprócz uzyskania podstawowej wiedzy z dziedziny muzyki tradycyjnej oraz eksperymentalnej, historii i psychologii muzyki, dzieci będą miały okazję poznać artystów i badaczy kultury, a także sprawdzić swoje siły na scenie (...) Planowane zajęcia z psychologami pomogą dodatkowo w rozwoju potencjału twórczego u dzieci" - czytamy w opisie założeń.

* IMPREZY W LUBLINIE - klikaj i czytaj

Zajęcia będą polegały na wykładach o historii muzyki i jej teorii, po których odbędą się dyskusje, burza mózgów i praca indywidualna. Młodzi artyści nauczą się m.in. budowy instrumentów eksperymentalnych oraz technik wydobywania dźwięków, technik wolnej improwizacji, wykorzystania przedmiotów codziennego użytku jako instrumentów, techniki rejestracji nagrań terenowych.

Pytamy Mateusza vel Kim Nasunga, czy nie boi się, że awangarda będzie zbyt trudna w odbiorze dla uczestników, którym glitch, classical modern, free jazz, free improv i inne awangardowe gatunki są obce. - To wielka niewiadoma, ale mam nadzieję, że możliwość kreacji dźwięku będzie na tyle interesująca, że z odbiorem nie będzie problemu - odpowiada.

Jak zgłosić swoje dziecko?

Pierwsze spotkanie informacyjne dla rodziców odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 18. Kolejne zaplanowane jest na 21.01.2011, także na godzinę 18.

Obydwa spotkania odbędą się w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, ul. Bernardyńska 5. Docelowo w Tiru Riru weźmie udział 30 osób (plus lista rezerwowa) wyłonionych spośród chętnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski