Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka krajów Trójmorza na Festiwalu Dźwięki Słów w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Mat. organizatora
Tegoroczna, 7. edycja festiwalu Dźwięki Słów, odbędzie się pod hasłem „Trójmorze”. Przed nami cztery dni koncertów, edukacyjnych warsztatów wokalnych z artystami i żywych spotkań ze słowem na Wirydarzu Centrum Kultury oraz w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego. Festiwal rozpocznie się w czwartek (29 lipca) i potrwa do niedzieli (1 sierpnia). Po raz pierwszy wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Po dwuletniej, pandemicznej przerwie powracają Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów, tym razem w szczególnej odsłonie "Trójmorza". Usłyszymy brzmienia dźwięków i słów z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łowy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. Tegoroczne hasło odnosi się do wieloaspektowej współpracy i wymiany krajów Trójmorza, które łączy i spaja wielobarwna kultura.

– 7. edycja Dźwięków Słów, zarówno dla artystów, publiczności, jak i Fundacji Lubelski Salon Artystyczny, jest kojącym wytchnieniem w cieniu pandemii. Zdecydowaliśmy się na kameralną formę, bo tylko tak możemy dzisiaj spotkać się na żywo ze sztuką. Dzięki współpracy Fundacji Lubelski Salon Artystyczny i Centrum Kultury w Lublinie oraz Sponsorów, po raz pierwszy wszystkie wydarzenia są otwarte. To bardzo cieszy, bo oznacza, że każdy rzetelny miłośnik sztuki, który w sercu ma słowo i dźwięk będzie mógł uczestniczyć w koncertach i warsztatach. Oczywiście z zachowaniem aktualnych zasad reżimu sanitarnego – mówi Irena Beata Michałkiewicz, dyrektor festiwalu Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów i prezeska Fundacji Lubelski Salon Artystyczny.

Festiwal zainauguruje czwartkowy koncert zespołu Chwila Nieuwagi, folkowo-poetyckiej grupy, pochodzącej z Rybnika, działającej na polskiej scenie już od 13 lat. Jak podają organizatorzy, ich elektyczny styl najlepiej określić jednym słowem - „miszung”, co w gwarze śląskiej oznacza mieszaninę, kocioł, harmider i bałagan. Tego samego dnia usłyszymy też Dorotę Osińską, piosenkarkę i aktorkę związaną z warszawskim Teatrem Rampa, której niepowtarzalny głos poznaliśmy m.in. w drugiej edycji The Voice of Poland oraz zespół Navi. Z kolei w piątek wystąpią Estonian Voices, wokalny estoński sekstet śpiewający a capella, którego repertuar łączy klasykę, jazz, folk i pop, łotewscy wiolonczeliści Melo M i bratysławski Longital, czyli połączenie muzyki alternatywnej z nutą słowiańskiej folkowej spontaniczności.

Ale to nie wszystko! Podczas Dźwięków Słów kameralny koncert z akompaniamentem m.in. fortepianu i koncertyny zagra Alina Orlova, niezwykła litewska multinstrumentalistka, tekściarka i kompozytorka, a w świat retro-brzmień z pogranicza jazzu i bluesa wprowadzi nas Maja Kleszcz z projektem incarNations. Polska Amy Winehouse zaprezentuje lubelskiej publiczności interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej. Festiwal zwieńczy koncert węgierskiej grupy Romengo i Moniki Lakato, romskiej śpiewaczki, laureatki tegorocznej Womex Award.

– Nowością w programie „Dźwięków Słów” jest stworzenie przestrzeni edukacyjnej, polegającej na osobistym spotkaniu gwiazd z osobami, podejmującymi drogę artystycznego rozwoju – podają organizatorzy i podkreślają, że edukacyjne warsztaty wokalne będą miały formę tzw. klas mistrzowskich.

W tajniki sztuki śpiewu wprowadzą członkowie grupy Estonian Voices oraz Maja Kleszcz i Wojciech Krzak. Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, aby wziąć w nich udział, wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: [email protected] do 28 lipca 2021. Warto jednak się pospieszyć, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Program festiwalu Dźwięki Słów „Trójmorze”:

czwartek 29 lipca

  • 18:30 Chwila Nieuwagi –Polska/Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
  • 20:30 Dorota Osińska –Polska/Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
  • 22:00 Navi –Polska/Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie

piątek 30 lipca

  • 16:00 Warsztaty Wokalne z Estonian Voices/ Sala Czarna w Centrum Kultury w Lublinie
  • 18:30 Melo M–Łotwa/Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
  • 20:30 Longital –Słowacja/Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie

sobota 31 lipca

  • 12:00 Warsztaty wokalne z Mają Kleszcz/ Sala Prób nr 2 w Centrum Kultury w Lublinie
  • 18:30 Estonian Voices –Estonia/ Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
  • 20:30 Alina Orlova –Litwa/Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie

niedziela 1 sierpnia

  • 12:00 Warsztaty wokalne z Mają Kleszcz/ Sala Prób nr 2 w Centrum Kultury w Lublinie
  • 18:30 incarNations & Maja Kleszcz Polska/ Muszla Ogrodu Saskiego w Lublinie
  • 20:30 Romengo & Monika Lakatos –Węgry /Muszla Ogrodu Saskiego w Lublinie

Więcej szczegółów na stronie festiwalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski