Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Arenie Lublin koordynatorzy programu "Kibice Razem" zastanawiali się, jak wykorzystać potencjał środowiska kibiców

Marcin Puka
Łukasz Kaczanowski
W Lublinie gościli przedstawiciele 17 ośrodków wspierających program Kibice Razem. Podczas konferencji na Arenie zastanawiano się m.in., jak można wykorzystać potencjał środowisk kibiców z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz opracowano plan programu na lata 2019-21.

Spotkanie poświęcone było programowi społecznemu na rzecz promocji dialogu z fanami sportu oraz rozwiązań zmierzających do poprawy organizacji imprez sportowych w Polsce. Program Ministerstwa Sportu i Turystyki Kibice Razem ma na celu aktywizację stowarzyszeń kibiców piłki nożnej w kierunku działań społecznych i na rzecz środowiska lokalnego, kształtowanie postaw pozytywnego kibicowania i zmianę nastawienia do środowiska fanów sportu oraz budowanie przyjaznej atmosfery na stadionach.

W poprzedniej edycji (2016-2018) do uczestnictwa przystąpiło 17 samorządów i stowarzyszeń kibiców. Program ma charakter partnerski, zakłada bowiem wolę współpracy wychodzącą zarówno ze środowiska kibiców, klubu sportowego jak i lokalnej władzy. Koordynatorem Programu w latach 2016-2018 był Polski Związek Piłki Nożnej.

– Otwarcie lokalnych ośrodków dla kibiców w 17 miastach w Polsce pozwoliło na realizację wielu cennych inicjatyw, zmierzających nie tylko do wspierania ulubionego klubu ekspresyjnym dopingiem, ale również szeroko zakrojonej działalności społecznej poza stadionem – wyjawia Dariusz Łapiński, który z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej koordynuje społeczne projekty kibicowskie. – Realizacji doczekały się innowacyjne i wartościowe projekty w skali lokalnej i ogólnopolskiej. Współpraca ze środowiskiem kibiców pozwoliła na przełamanie stereotypów w relacjach pomiędzy organami centralnymi, samorządowymi i środowiskiem postrzeganym dotychczas jako „trudne” czy wręcz patologiczne w wielu miejscach w Polsce - dodaje.

Sama inicjatywa Kibice Razem jest rozwijana od 2010 roku. Wszystkie osoby i instytucje wspierające Program Kibice Razem wychodzą z założenia, że aktywni kibice piłkarscy stanowią grupę społeczną, której zainteresowania znacząco wykraczają poza bierne uczestnictwo w imprezach sportowych. Kibice chcą mieć wpływ na politykę swojego klubu, są zaangażowani w życie swej społeczności lokalnej, a także wykazują postawy konkurencji wobec grup kibiców innych klubów. Ta aktywność oraz chęć rywalizacji, będące źródłem specyficznej kultury kibicowskiej, stanowią równocześnie ogromny potencjał społeczny. Pełne wykorzystanie tego potencjału jest jednym z przesłań projektów współpracy z kibicami.

– W Lublinie bardzo istotnym elementem jest współpraca z klubem Motor Lublin w celu upowszechniania sportu wśród najmłodszych oraz rodzinnego uczestnictwa w wydarzeniach sportowych. Dzięki działaniom miasta w 2017 roku Lublin był jednym z miast gospodarzy turnieju Mmistrzostw Europy UEFA EURO U21, a już za kilka miesięcy na Arenę Lublin zawita turniej mistrzostw świata FIFA U20. To pokazuje jak istotnym elementem dla naszego miasta jest piłka nożna. Cieszymy się, że możemy współpracować zarówno z klubem, jak i władzami miasta w ramach projektów wspierających futbol w Lublinie – mówi Jakub Łacek, koordynator projektu Kibice Razem Motor Lublin.

Na spotkaniu w Lublinie omówiono m.in. działania kolejnej edycji programu Kibice Razem na lata 2019-21. Przedstawione zostały inicjatywy realizowane przez sympatyków piłki nożnej we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, klubami sportowymi, mieszkańcami miast i organizacjami pozarządowymi. Podczas spotkania poruszono również tematykę otwierania obiektów sportowych na nowe grupy społeczne, w tym osoby niepełnosprawne oraz sposobów finansowania projektów na rzecz upowszechnienia aktywności fizycznej przy wykorzystaniu środków krajowych i zagranicznych.

- Cały projekt Kibice Razem opiera się na tym, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał, który drzemie w środowisku kibiców z korzyścią dla nich samych, ale także dla lokalnej społeczności. W ramach naszego spotkania wprowadziliśmy także różnego rodzaju instrumenty, które pozwolą nam szybciej oraz sprawniej raportować działania. Wszyscy skupiamy się na tym, aby realizować jak najwięcej inicjatyw, ale nie możemy zapominać, aby były one jeszcze bardziej widoczne dla szerszego grona odbiorców – dodaje Joanna Łaska-Jarosz, koordynator projektu Kibice Razem Motor Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski