MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Dworcu Lublin miało być zielono, a są w donicach uschnięte drzewka

Dworzec Lublin w planach miał być pełen zielonych nasadzeń, drzewa, krzewy, trawy. Kiedy pojawiła się roślinność w donicach i dookoła obiektu, to okazało się, że nie wszystko się przyjęło. Teraz niektóre drzewa w donicach straszą, zamiast dodawać uroku.
Dworzec Lublin w planach miał być pełen zielonych nasadzeń, drzewa, krzewy, trawy. Kiedy pojawiła się roślinność w donicach i dookoła obiektu, to okazało się, że nie wszystko się przyjęło. Teraz niektóre drzewa w donicach straszą, zamiast dodawać uroku. Małgorzata Genca
Dworzec Lublin w planach miał być pełen zielonych nasadzeń, drzewa, krzewy, trawy. Kiedy pojawiła się roślinność w donicach i dookoła obiektu, to okazało się, że nie wszystko się przyjęło. Teraz niektóre drzewa w donicach straszą, zamiast dodawać uroku.

Zieleń na Dworcu Lublin

Podczas oficjalnego otwarcia dworca ratusz informował, że wokół inwestycji przestrzeń będzie wypełniać zieleń. Na całym terenie posadzono 100 nowych drzew oraz ponad 31 tys. krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych. Dodatkowo powstała tzw. zielona ściana o powierzchni 290 m2 z blisko 27 tys. roślin. Drzewa nasadzono również na dachu budynku, gdzie znajduje się plac zabaw i taras widokowy.

Na wiosnę do 49 donic z betonu architektonicznego ustawionych w rejonie Dworca Lublin trafiły 24 graby kolumnowe i 25 świdośliw kanadyjskich oraz ponad 160 sadzonek rozchodników okazałych i seslerii jesiennych.

- Dodatkowo w gruncie na terenie dworca od strony Ronda Sportowców i na ul. Krochmalnej w okolicy Zarządu Dróg i Mostów posadzono 60 klonów polnych 'Drummondii' i 19 sosen czarnych - mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Uschnięte drzewa

Przyszła wiosna i zweryfikowała te nasadzenia.

- Miało być pięknie i zielono, a w donicach są suche drzewa, które straszą zamiast dodawać uroku - alarmował nas Czytelnik.

- Oceniamy, że ogólnie stan ściany zielonej i pozostałej roślinności na terenie Dworca Lublin jak na pierwszy, najtrudniejszy sezon po nasadzeniach jest dobry. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcami, a wszelkie nieprawidłowości są usuwane w ramach gwarancji obiektu - wyjaśniła Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM w Lublinie.

Zielona ściana Dworca Lublin, która robi wrażenie, jest pod obserwacją wykonawcy.

- Pod koniec marca wykonany został przegląd, wówczas rośliny wyglądały prawidłowo jak na przypadającą w tym okresie porę roku i pierwszy sezon po montażu. W miejscach, w których nie było liści, nasadzone są brunnery i hosty. Są to rośliny, które gubią liście na zimę, a ich ponowny rozrost przypada na kwiecień i maj. Zaplanowany został także ponowny przegląd oraz ewentualna wymiana roślin, które tego wymagają - informuje Fisz.

Natomiast bluszcze i mieszanki traw do końca maja są pod obserwacją, ponieważ przez warunki pogodowe i okres wegetacji roślin mają one jeszcze czas na wzrost. Jak zapewnia ZTM Lublin w przypadku potrzeby zostaną wymienione w ramach gwarancji.

Utrzymanie zielni w tym obszarze jest podzielone. Roślinami na dworcu zajmują się ZTM, a teren przyległy Wydział Gospodarki Komunalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski