Na liście obwodnic do budowy nie ma Tomaszowa Lubelskiego

DUN, JNZaktualizowano 
Protest w Tomaszowie Lubelskim: Mieszkańcy w październiku zablokują krajową 17-stkę
Protest w Tomaszowie Lubelskim: Mieszkańcy w październiku zablokują krajową 17-stkę archiwum/ Magdalena Buchalska-Frysz
Rząd przyjął we wtorek listę obwodnic, które mają być wybudowane w latach 2014-20. Nie ma na niej oczekiwanego przez mieszkańców objazdu Tomaszowa Lubelskiego. Tymczasem tomaszowianie od lat czekają na tę inwestycję. Przejazd przez zakorkowane centrum miasta to prawdziwy koszmar. Burmistrz i mieszkańcy miasta postanowili o sobie przypomnieć blokując drogę krajową nr 17 w mieście. Protest zaplanowano na połowę października.

Lista jest załącznikiem nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Wymieniono w nim 12 obwodnic: Bełchatowa, Brodnicy, Inowrocławia, Wielunia, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Góry Kalwarii, Olsztyna, Kłodzka, Nysy, Kościerzyny, Sanoka. Na ich realizację zarezerwowano środki w wysokości ok. 4,7 mld zł.

Wszystko wskazuje na to, że obwodnica Tomaszowa, przez który przechodzi zatłoczona w tym miejscu droga krajowa nr 17, nie doczeka się budowy w najbliższych latach. Mimo że projekt jest przygotowany do realizacji – jest decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę (ważne do stycznia 2014 r.), wykupiono też większość gruntów pod drogę, rozebrano domy.

W czerwcu Rada Ministrów przyjęła inny załącznik do Programu Budowy Dróg. Znalazły się w nim priorytetowe drogi ekspresowe. Wtedy Lubelszczyzna miała więcej szczęścia – na liście umieszczono S17 od węzła Zakręt do Kurowa oraz S19 między węzłami Dąbrowica i Konopnica (zachodnia obwodnica Lublina).

- Termin naszego protestu jest już wstępnie ustalony, ale nie chcę go zdradzać, póki nie uzyskamy pozwoleń na pikietę - mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego i dodaje: - Do tej pory nie byłem zwolennikiem takich form wyrażania niezadowolenia, ale wykorzystaliśmy już wszelkie formalne drogi przypominania o naszym problemie, a nadal nie jesteśmy pewni, czy inwestycja zostanie zrealizowana. Czas więc wyjść na ulicę i powiedzieć głośno, co nas boli.

A boli wiele. Tomaszowianie i przejezdni dzień w dzień tkwią w ciągnących się przez całe miasto korkach. Problemem są też tiry jadące z i do przejścia granicznego w Hrebennem. - Pracuję poza miastem, ale mieszkam w Tomaszowie. Codziennie wracając z pracy muszę odstać swoje na Lwowskiej, by dotrzeć dodomu. To jakiś koszmar - skarży się jeden z mieszkańców.

Planowany protest to dla mieszkańców miasta ostatni dzwonek, by ruszyć do walki o obwodnicę. W styczniu wygaśnie bowiem pozwolenie na jej budowę. A przecież cała dokumentacja jest gotowa. Wykupiono też grunty pod budowę, na co wydano około 40 mln zł. Problem w tym, że w 2012 r. rząd, mimo protestów, "zdjął" inwestycję z listy priorytetowej.

- Przed terminem, gdy dokumenty stracą ważność, ruszymy z pracami, które pozwolą utrzymać w mocy pozwolenie na budowę - zapewnia Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Tyle że mieszkańcom nie zależy jedynie na aktualnej dokumentacji, ale na tym, by móc swobodnie przejechać przez miasto. I o tym chcą mówić na pikiecie, która ma potrwać około dwóch godzin. Zablokowana zostanie krajowa "17" z dwóch stron miasta. Pikiecie ma towarzyszyć akcja oddawania krwi. - Będziemy mogli śmiało powiedzieć, że przelaliśmy krew za obwodnicę - mówi Wojciech Żukowski.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
henryk

Prezydend Suwałk ogłosił że Obwodnica powstanie z budżetu,, Łącząc z Europą ,,pomimo braku tego miasta na liście 12 obwodnic koszt obwodnicy 520 mil zł 4 pasy plus jeden rezerwowy długośc obwodnicy 13 km .To dlaczego Tomaszów Lubelski został ominięty -ponieważ mieszkancy posłowie marszałek spokojnie czekaja na co?????

b
bełchatowianin

Wystarczy, że spojrzysz, jak przebiega S8 w woj. łódzkim - nikt, kto jedzie do Warszawy z Wrocławia, nie wybierze S8 do Łodzi, a potem przez zakorkowane miasto do węzła w Strykowie (gdzie stoi się godzinę na wjeździe na autostradę) i jeszcze płatną autostradą do stolicy. Gwarantuję Ci, że S8 nie odciąży ruchu w Wieluniu i Bełchatowie, tym bardziej że przez Bełchatów przebiega też tranzyt z DK nr 12 - tiry jadące od Sieradza do Radomia lub Katowic nie mogą wjechać do Piotrkowa, a z DK 12 nie ma zjazdu na A1 w Piotrkowie, więc siłą rzeczy korzystają z DK 8. Co nie zmieniam faktu, że obwodnica Tomaszowa również powinna znaleźć się na liście dróg priorytetowych. Często jeżdżę siedemnastką na Ukrainę i przejazd przez Tomaszów jest koszmarem.

h
henryk

Gdy słyszę obiecanki rządu otwórzcie sie na wschód bez dróg bez obwodnic bez dróg ekspresowych to jest PUSTOSŁOWIE .Wschód jest segregowany i traktowany jak dodatek do możnego zachodu i zachodniej Polski?

j
jacek

dr Marco szkoda mi ciebie
po Twoim komentarzu widać, że albo jesteś wyjątkowo głupiutki albo jesteś kundelkiem tuska

r
radek

Wystarczy, że każdy z nas wpłaci na konto Rady Ministrów 2 grosze z przeznaczeniem: budowa obwodnicy Tomaszowa. Będą mieli kłopot, jak rozliczyć wpłaty z Urzędem Skarbowym. A co zrobią z wpłatami na konkretny cel ? Kiedyś znajomy kupił dla Urzędu Miasta krawężnik z przeznaczeniem na budowę konkretnej ulicy. Przesyłka dotarła ... i się zaczęło ...

h
henryk

S 17 to nie jest tylko droga Tomaszowa Lubelskiego to jest droga międzynarodowa wręcz [powinna być autostradą ] i dlatego pan Arek ma racje grajmy do jednej bramki nie dzielmy regiony wspierajmy w słusznych sprawach.

A
Arek

ta obwodnica dla tego miasta jest tak ważna jak np. dla Lublina Zachodnia Obwodnica Lublina (w. L-n Sławinek w. Konopnica - ok 10 km S19)

p
poznaniak z LB

Widzisz gosciu tow Tusk dba tylko o 50 procent Polaków patrz od ODRY .Twoje bajki opowiadaj jak nie dzieciom to wnukom???jeżeli je masz .Spadek oregionu Lubellskiego za Komuny pozycja gospodarcza inwetycyjna to nr 9 dziś region spada na poz 16lub 15 -.Dziś 23 procent ogółu to drogi śmierci w Lubelskim .Dziś Lubelski region ma zaledwie 23 km drogi ekspresowej ,bez autostrady i obwodnic miast w tym regionie.Dziś ten premier Polskiego Rządu bprzez 7 lat odwiedził 1 x Lublin?????-czyli ma ten region daleko w.......Dziś ten region jest niszczony ekonomicznie ,[najniższe płace ]

k
karolina

Obwodnice pozwalają „ocalić” mniejsze miasteczka, zapewniają mieszkańcom większe bezpieczeństwo , mniejszy hałas i smród spalin. Kierowcy natomiast mogą być zadowoleni z możliwości szybszego dotarcia na miejsce bez ograniczeń prędkości co kilka kilometrów. O zasadności powstawania takich dróg i autostrad nie ma co dyskutować – zalety są oczywiste. Chyba ,że ktoś ma problem ze znalezieniem wyjazdu z Piask do Zamościa

p
poznaniak z LB

Widzisz gosciu tow Tusk dba tylko o 50 procent Polaków patrz od ODRY .Twoje bajki opowiadaj jak nie dzieciom to wnukom???jeżeli je masz .Spadek oregionu Lubellskiego za Komuny pozycja gospodarcza inwetycyjna to nr 9 dziś region spada na poz 16lub 15 -.Dziś 23 procent ogółu to drogi śmierci w Lubelskim .Dziś Lubelski region ma zaledwie 23 km drogi ekspresowej ,bez autostrady i obwodnic miast w tym regionie.Dziś ten premier Polskiego Rządu bprzez 7 lat odwiedził 1 x Lublin?????-czyli ma ten region daleko w.......Dziś ten region jest niszczony ekonomicznie ,[najniższe płace ]

A
A

pytanie tylko czy w 2014 czy 2015 a nie w jakiś odległych mitycznych czasach po 2020

s
s

a Tusk palił cygara i jeździł w Andy na koszt podatników;)

d
dr cfach

każdy rząd za te pieniądze coś by wybudował bo najwięcej ich było od 2008r, problem jest tylko jeden że jeden za te same kwoty wybuduje np 70 km, a drugi 110 km ;)
po prostu przed 2008 żadem rząd nie miał do dyspozycji tak pokaźnych kwot z UE, a obecny rząd mnóstwo zawalił...

j
ja

Ciekawy jestem dlaczego w pierwszej kolejności sa obwodnice Bełchatowa i Wielunia jak w tym czy w puszystszym roku otwierają ekspresówkę Lodz -Wrocław która odciąży tam ruch w 90 %

d
dr Marco

PAN PREMIER TUSK DLA POLSKI I POLAKÓW:
- wybudował orliki;
- wybudował stadiony i inne ośrodki sportowe.;
-przeprowadził jakże udane Euro 2012;
- buduje tysiące kilometrów autostrad, drogi expressowe, „Schetynówki”, sieć połączeń kolejowych, mosty, wiadukty, lotniska itd.;
- uratował wiele młodych istnień przed „dopalaczami”;
- powstrzymał falę wszechobecnego „hazardu”;
- pomimo kryzysu utrzymał Polskę na ścieżce rozwojowej ( +PKB);
- wyprowadził kraj na drogę liczącego się partnera na arenie międzynarodowej;
- zlikwidował przymusowy zaciąg do wojska;
- przywiózł z Brukseli ogromną kwotę pieniędzy na dalszy rozwój Polski;

A MLASKATY W TYM CZASIE:
- klaskał wyjącym, gwiżdżącym na cmentarzach;
- inkasował wyroki za kłamstwa, pomówienie i insynuacje;
- łaził po nocy z pochodniami po ulicach Warszawy i nie tylko;
- podzielił polskie społeczeństwo na tzw. „prawdziwych no i chyba nie prawdziwych Polaków”
- snuł fantazje nt. Smoleńska;
- podważał konstytucyjne organy państwa polskiego;
- próbował ośmieszać naszą ojczyznę na arenie międzynarodowej;
- wygłaszał jakieś tezy o kondominium itp.;
-klaszcze, kiedy pseudo Polak głosi tezy o „upadku Polski”;
- w RM osobiście lub poprzez swoich wysłanników snuje czarne scenariusze i szczuje Polaków;
- kiedy premier Tusk walczy jak lew o pieniądze dla Polski- Kaczyński w tym czasie trzyma zaciśnięte pięści, a nóż się nie uda;
- wzorem lat 2005-2007 zwoływał smętne konferencje prasowe (obrażał nie tylko dziennikarzy) tylko po, żeby jeszcze bardzie podzielić Polaków.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3