Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Depułtycze. Na lotnisku powstanie betonowy pas. Piknik lotniczy będzie wstrzymany

Justyna Pietrzyk
Przez co najmniej dwa lata nie będzie pikniku lotniczego – Lotnicze Depułtycze
Przez co najmniej dwa lata nie będzie pikniku lotniczego – Lotnicze Depułtycze archiwum/Justyna Pietrzyk
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie planuje nową inwestycję. Będzie to budowa betonowego pasa startowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. W związku z tym, przez co najmniej dwa lata nie będzie pikniku lotniczego – Lotnicze Depułtycze, który przyciągał tysiące widzów.

Budowa betonowego pasa startowego będzie nie tylko rozwojem dla uczelni, ale także rozwojem regionu. Według wstępnej koncepcji, pas miałby długość 1100 metrów i mogłyby na nim lądować samoloty przewożące nawet 100 pasażerów. Dla uczelni jest to bardzo ważna inwestycja, bowiem w chwili obecnej lotnisko w Depułtyczach Królewskich dysponuje dwoma pasami trawiastymi.

- Budowa betonowego pasa, jest kwestią priorytetową jeśli chodzi o kolejne inwestycje na naszej uczelni. W chwili obecnej jesteśmy po wstępnych zapewnieniach dotyczących planów i harmonogramów prac – mówi prof. nzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor chełmskiej PWSZ. - Na pewno będzie to inwestycja kilkuletnia.

Na 2018 rok zaplanowano procedury związane z niezbędną dokumentacją czyli m.in. pozwolenie na budowę, projekty, a także badania geologiczne. Kolejnym etapem będzie rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy zadania. Prace ziemne przewidziane są na 2019 rok.

Utrudnienia związane z modernizacją lotniska wpłyną na szkolenia młodych pilotów. Przez czas trwania budowy główne loty realizowane w ramach szkolenia, będą się odbywać na lotniskach alternatywnych - w Świdniku, Mielcu oraz w Krośnie.

Przez co najmniej dwa lata wstrzymany będzie także piknik – Lotnicze Depułtycze, który z sukcesem zadebiutował dwa lata temu i stale przyciąga tysiące widzów. Dopiero po ukończeniu inwestycji, piknik lotniczy ponownie wróci do kalendarza imprez. Będzie on za to szczególny, bo połączony z otwarciem i oddaniem do użytku nowego pasa.

- Lotnicze Depułtycze muszą być przesunięte, ponieważ dla nas priorytetem jest budowa betonowego pasa – podkreśla Tofil. - Mam nadzieję, że dzięki temu, pojawi się szansa, by zmienić odrobinę charakter imprezy poprzez ściągnięcie innych statków powietrznych. Powierzchnia trawiasta ograniczała atrakcje dla publiczności.

Inwestycja wydłuży czas korzystania z lotniska przez studentów nawet do 70 procent dni w roku, a także umożliwi lądowanie większych maszyn. Na pasie o długości 1100 metrów mogą już lądować samoloty przewożące od 50 do nawet 100 pasażerów, ale nie tylko.

- Wszystkie samoloty, które mają możliwość hamowania poprzez ciąg wsteczny na silniku, potrzebują długości krótszej niż 1500 metrów. Podstawowym ograniczeniem dla nas jeśli chodzi o przyjmowanie tego typu statków powietrznych, jest nawierzchnia trawiasta. W momencie gdy pojawia się pas betonowy mogą lądować małe samoloty pasażerskie – wyjaśnia rektor.

Koszt przedsięwzięcia szacuje się na około 21 mln zł. Głównym finansującym będzie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (19 mln zł), z kolei wysokość wkładu własnego będzie wynosić minimum 10 procent. W sprawie finansowania wkładu własnego uczelnia prowadzi rozmowy z przedstawicielami samorządu, zarówno Gminy Chełm jak i Miasta Chełma.

_____________________________________________________________________________________

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto