Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Lubelszczyźnie deszcz potrzebny od zaraz. Jeśli nie zacznie padać, straty mogą być ogromne

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciu zalew w Nieliszu oraz jego okolice. Wody w zbiorniku nie brakuje. Wszystko dookoła ma jednak szare i żółte odcienie
Na zdjęciu zalew w Nieliszu oraz jego okolice. Wody w zbiorniku nie brakuje. Wszystko dookoła ma jednak szare i żółte odcienie Bogdan Nowak
Nie tylko rolnicy są w kłopocie. Od ponad miesiąca województwo lubelskie omijają deszcze. Gospodarze z niepokojem patrzą w niebo, bo straty z powodu suszy mogą być naprawdę duże. Ubywa także wody w podziemnych zbiornikach oraz rzekach i strumieniach.

- Deszcz nie padał w naszej okolicy od kilku tygodni – mówi Jolanta Siek, właścicielka gospodarstwa rolnego w Łabuńkach Drugich (powiat zamojski). - W efekcie wierzchnia warstwa gleby jest przesuszona. Kłopotem są też przymrozki. One również wysuszają glebę. Bez opadów wegetacja roślin nie rozpocznie się normalnie. Nawozy także nie mają się w czym rozpuścić, więc nie są odpowiednio wchłaniane przez uprawy. Jeśli tak dalej pójdzie, straty w rolnictwie będą bardzo duże.

Wszyscy na to liczą

Pani Jolanta obsiała w tym roku pola pszenicą i rzepakiem. W sumie to 14 hektarów upraw. Niestety rośliny na razie nie mogą rozwijać się normalnie. Obserwuje to z niepokojem. - Rzepaki i pszenica dopiero wschodzą. W tym okresie potrzebują opadów – martwi się Jolanta Siek. - Podobno deszcze mają przyjść w przyszłym tygodniu. Czy to się potwierdzi? Nie wiem. Są potrzebne od zaraz.

Michał Kochoń jest właścicielem blisko 40-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Chromówka (powiat chełmski). Uprawia głównie wykę, owies i lucernę. On też martwi się o swoje uprawy.

- Ziemia poniżej pół metra jest bardzo twarda i to nie jest dobra wiadomość – mówi. - W przypadku roślin, które uprawiam decydujący będzie jednak kwiecień i maj. Wtedy opady będą u mnie najbardziej potrzebne. Na szczęście ubiegły rok nie był tak bardzo suchy, więc woda w rzekach i stawach nadal jest chyba na normalnym poziomie.

Piotr Kuranc z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu, z siedzibą w Sitnie uspokaja gospodarzy.

- Rozumiem obawy. Wiele zależy jednak od rodzaju gleb. Tam gdzie są one bardziej przepuszczalne, np. piaszczyste sytuacja na pewno jest trudniejsza – tłumaczy. Piotr Kuranc. - Jednak rośliny w uprawach nie są jeszcze bardzo rozwinięte, zatem nie potrzebują dużej ilości wody. Natomiast o oziminy nie powinniśmy się martwić. Rzeczywiście kłopotem może być stosowanie nawozów mineralnych. One bez odpowiedniej ilości wody mogą się słabiej rozkładać.

Piotr Kuranc także śledzi prognozy pogody. - Jest szansa, że opady niebawem się pojawią. Wszyscy na to liczą – mówi. - Jeśli tak się nie stanie w najbliższych tygodniach, wówczas będziemy mogli mówić o prawdziwej suszy rolniczej. Na razie jest na to za wcześnie.

Od miesiąca sucho jest także w niektórych lasach. Na szczęście nie we wszystkich.

Mniej wody pod ziemią

- W lasach na żyznych glebach woda jeszcze jest – zapewnia Przemysław Stachyra, kierownik Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztoczańskiego Parku Narodowego. - Gorzej to wygląda w borach sosnowych. Tam susza jest już rzeczywiście widoczna. Nie tylko to jest ważne. Od dwóch tygodni obserwujemy spadek poziomu wód w zbiornikach podziemnych. To się przekłada także np. na strumień Świerszcz (zasila on popularne stawy „Echo” w Zwierzyńcu). Podsychają także mokradła i zbiorniki wodne. A przecież mamy dopiero marzec! Wody powinno przybywać, a nie ubywać.

Także według Przemysława Stachyry kilkutygodniowy brak opadów nie jest jeszcze alarmujący, ale jak mówi, „trend” może martwić. Potwierdza to Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

- Na razie sytuacja wygląda na szczęście stabilnie – zapewnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski