Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na odszkodowanie za wywłaszczenie trzeba się naczekać. NIK: To wina wojewodów

Aleksandra Dunajska
Tak przygotowywano teren na S17. Tylko pod budowę obwodnicy Lublina wyburzono 44 domy.
Tak przygotowywano teren na S17. Tylko pod budowę obwodnicy Lublina wyburzono 44 domy. Małgorzata Genca
Osoby wywłaszczone pod budowę dróg, na pieniądze za nieruchomości muszą czekać miesiącami. NIK oceniła, że to wina m.in. wojewodów.

Problem jest dobrze znany w Lublinie i regionie. Pod budowę S17 przejęto kilka tysięcy nieruchomości. "Siedemnastka" była realizowana zgodnie z tzw. specustawą. Zezwolenie wojewody na budowę inwestycji oznaczało więc przejście nieruchomości na własność skarbu państwa. Właścicielom należało się odszkodowanie, ale przyznawane w odrębnym postępowaniu. Wysokość ustalał wojewoda na podstawie wyceny rzeczoznawców.

Wywłaszczeni ludzie miesiącami nie mogli się doczekać wycen działek i domów oraz pieniędzy. W opublikowanych w środę wynikach kontroli NIK nie ma wątpliwości: wojewodowie pozyskując nieruchomości pod inwestycje, naruszali prawa obywateli. Bo chociaż, zgodnie z ustawą, na wydanie decyzji o odszkodowaniu urzędnicy mają 30 dni, od czasu kiedy zezwolenie na budowę stanie się ostateczne, rzadko mieścili się w tym terminie. Kontrolerzy wyliczają, że na 40 przebadanych w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim spraw, tylko w pięciu decyzję wydano w ustawowym terminie. - Wielomiesięczne przekroczenia nie były wyłącznie następstwem dużej liczby prowadzonych spraw (...) W znacznej mierze wynikały ze zwłoki w podejmowaniu postępowań odszkodowawczych i nieuzasadnionych przerwach w nich - ocenia NIK.

Izba podkreśla też, że wojewodowie nie musieli czekać z uruchomieniem procedury odszkodowawczej do czasu, kiedy zezwolenie na budowę stawało się ostateczne. A tak było m.in. w Lublinie.

Marcin Bielesz, rzecznik prasowy LUW zapewnia, że podczas kolejnych postępowań odszkodowawczych problemów nie będzie: - Przyjęto nowe procedury, w razie potrzeby do zadań związanych z odszkodowaniami będą np. kierowani pracownicy z innych komórek organizacyjnych.

Co ciekawe, mimo że S17 jest już prawie gotowa, nadal nie wszyscy byli właściciele nieruchomości dostali pieniądze. Jeden z nich (chce pozostać anonimowy) odwołał się do ministerstwa infrastruktury od wysokości odszkodowania. Resort podzielił jego wątpliwości, ale od półtora roku mężczyzna nie może się doczekać na nową decyzję wojewody w tej sprawie.

- Jest 18 niezakończonych spraw, w większości dotyczą one jednak przypadków, w których stany prawne nieruchomości były nieuregulowane - wyjaśnia Marcin Bielesz.

NIK skrytykowała też GDDKiA: za zbyt długie rozstrzyganie o uwzględnieniu lub odrzuceniu roszczeń dotyczących wykupu tzw. resztówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski