Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na placu pod UMCS-em można było zatańczyć belgijkę. Tak uczelnia świętowała Dzień Studenta i Doktoranta z Niepełnosprawnością

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
fot. JJ
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej studiuje i robi doktorat ponad 300 osób z niepełnosprawnościami, głównie z ruchowymi. Dziś wszystkie miały swoje święto. – Chcemy uświadamiać społeczeństwo o naszych potrzebach – mówi Anna Stefaniak, przewodnicząca ZSN Alter Idem UMCS.

Anna ma 24 lata i kończy studia prawnicze. Od zawsze marzyła, żeby być aktywną, i nie przeszkadza jej w tym mózgowe porażenie dziecięce, z którego skutkami zmaga się do dziś. Niepełnosprawność przeszkadza jej w poruszaniu się i utrzymywaniu równowagi, ale nie w organizacji Dnia Studenta i Doktoranta z Niepełnosprawnością. Z jakimi problemami ona i inni studenci z niepełnosprawnościami najczęściej się stykają?

– To zależy od rodzaju niepełnosprawności, ale największe są zawsze bariery mentalne, czyli podejście społeczeństwa. Nadal niepełnosprawność traktuje się jako coś „innego”, przez co jedni się jej boją, drudzy uważają nas za niezwykłych, a trzeci za słabych. Nie ma wypośrodkowanego stanowiska – uważa Anna Stefaniak.

Święto odbyło się z okazji 12. rocznicy inauguracji Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych działającego na uczelni. Uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z działaniami organizacji pozarządowych, zjeść mięsną lub bezmięsną kiełbaskę z grilla, a także zatańczyć belgijkę. Wszystko to miało służyć wyższemu celowi – uświadamianiu społeczeństwa.

– Chcemy mówić o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i barierach, z jakimi się borykają – mówi Anna. Zauważa jednak, że z roku na rok jest ich coraz mniej, a placówki, w tym uniwersytety są coraz lepiej dostosowane.

Potwierdza to prorektorka UMCS-u ds. studentów i jakości kształcenia.

– Jesteśmy bardzo otwartym uniwersytetem i staramy się odpowiadać na wszelkie potrzeby edukacyjne i związane z codziennym życiem naszych studentów. W Polsce jesteśmy pionierami, jeśli chodzi o pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami. Mogą poza wsparciem finansowym liczyć na wsparcie w naszym biurze ds. osób z niepełnosprawnościami, w zespołach poświęconych ich potrzebom i poradni psychologicznej – przyznaje prof. Dorota Kołodyńska. Zapewnia również, że uczelnia stara się o fundusze na lepsze dostosowanie starych budynków kampusu uniwersyteckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski