Na Ponikwodzie w Lublinie powstanie przedszkole. Na szkołę trzeba będzie poczekać kilka lat

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Rejon ul. Dożynkowej w Lublinie
Rejon ul. Dożynkowej w Lublinie Google Maps/screen
Około 300 dzieci będzie mogło uczęszczać do przedszkola, które miasto chce uruchomić na Ponikwodzie. Placówka ma ruszyć od września. Gdzie będzie się mieścić? Ratusz zaczyna szukać gotowego budynku w rejonie ul. Dożynkowej, który chciałby wynająć.

- W rejonie ul. Dożynkowej pojawi się wielkie przedszkole – zapowiada Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Taką placówkę na Ponikwodzie ratusz obiecuje od lat. I na obietnicach na razie się kończy. Jeszcze w 2015 r. radni przyjęli uchwałę o budowie u zbiegu Majerankowej i Narcyzowej wielkiego kompleksu oświatowo - kulturalnego. W jego skład ma wchodzić szkoła, przedszkole, żłobek i dom kultury.

Decyzja o uruchomieniu przedszkola nie oznacza jednak rozpoczęcia budowy tego kompleksu. – Nikt nie rezygnuje z budowy szkoły przy Majerankowej. Ale placówką, która jest obecnie niezbędna dla mieszkańców tej dzielnicy jest właśnie przedszkole – przekonuje Banach.

Ratuszowi zależy na czasie. – Dlatego chcemy wynająć gotowy budynek. Planujemy uruchomienie przedszkola od 1 września 2020 r. – mówi Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem UM Lublin.

Wkrótce ruszą poszukiwania chętnego do wynajęcia miastu powierzchni.

– I myślimy tu o rzeczywiście dużym obiekcie. Planujemy, że w przedszkolu będzie działać 12 oddziałów, a opiekę będzie mogło otrzymać ok. 300 dzieci – precyzuje Banach.

Na znalezienie lokum dla przedszkolaków ratusz daje sobie ok. miesiąca. – Na początku maja chcemy przedstawić informacje rodzicom. W przypadku uruchomienia przedszkola na Ponikwodzie niezbędne będzie przeprowadzenie dodatkowego naboru – tłumaczy Banach.

„Regularna” rekrutacja do przedszkoli ruszy od 1 kwietnia. Potrwa 10 dni. Obejmuje 64 przedszkola i 1 zespół przedszkolny. W roku szkolnym 2020/2021 przygotowano w nich 8 726 miejsc. Ponadto, w 27 szkół podstawowych, gdzie działają oddziały przedszkolne jest kolejnych ok. 1 400 miejsc. Dodatkowe, 378 miejsc zapewnią przedszkola prywatne.

Ponikwoda to nie jedyna dzielnica, gdzie miasto myśli o wynajęciu pomieszczeń z myślą o przedszkolakach. Kolejną może być Węglin. Tam od września ma ruszyć przy ul. Berylowej szkoła wraz z przedszkolem dla sześciu oddziałów. - Ale jeśli będzie duże zainteresowanie ze strony rodziców dzieci w wieku przedszkolnym to też będziemy musieli poszukać dodatkowych powierzchni – przyznaje Banach.

Na obiecywany mieszkańcom kompleks oświatowo – kulturalny Ponikwoda będzie musiała poczekać. I to jeszcze co najmniej parę lat. Ratusz stawia sprawę jasno. Najpierw chce skończyć budowę szkoły przy ul. Berylowej (ma zacząć działać od września). Później w kolejce są dwie inne placówki: rozbudowa szkoły na Sławinie (planowane zakończenie 2021 r.) oraz na Felinie (zakończenie 2022 r.)

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Japolan

Parę lat temu wspomniałem panu doktorowi Krzysztofowi Żukowi o tym, że w Rudniku jest dawny budynek szkolny (który można by spróbować dostosować do potrzeb przedszkola, a może nawet żłobka). Nieco dalej, bo w Pliszczynie jest szkoła podstawowa (wcześniej gimnazjum gminne). Drogi są. Komunikacja miejska działa - w tym do środka wsi Rudnik (blisko dawnego budynku szkolnego) skierowano część kursów linii nr 74, zaś do Pliszczyna można by wydłużyć linię nr 16 albo skierować tam jakąś inną linię (np. w miejsce jakiejś "mutacji" linii nr 74). Część ludzi mogłaby do Rudnika nie tylko dojeżdżać, ale także iść piechotą - zwłaszcza, korzystając z ul. Malwowej (chociaż w Rudniku zniknęła dawna ścieżka, ale możliwe jest przejście przez posesję kościelną).

Budynek po szkole jest w Rudniku. Szkoła w Pliszczynie działa (do niej uczniowie mogliby (zwłaszcza z rejonu ul. Dożynkowej) dojeżdżać komunikacją miejską (po wprowadzeniu stosownych zmian). Nawet bez znajdowania budynku przy ul. Dożynkowej dałoby się zaspokoić część potrzeb edukacyjnych oraz z zakresu działalności przedszkolnej.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie