Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek ruinom. Eksperci z całej Europy z projektu RUINS dyskutowali o ruinach i opracowali uniwersalny model ich ochrony

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Naukowcy opracowali uniwersalny model ochrony ruin, który może być stosowany w całej Europie
Naukowcy opracowali uniwersalny model ochrony ruin, który może być stosowany w całej Europie Archiwum
W jaki sposób ochronić zabytki, dać im drugie życie, zachowując ich autentyczność? Naukowcy opracowali uniwersalny model ochrony ruin, który może być stosowany w całej Europie.

Nad problemem debatowało ponad 140 specjalistów z Polski, Czech, Chorwacji, Włoch, Słowacji oraz Słowenii podczas międzynarodowej konferencji poświęconej projektowi RUINS. Obrady zorganizowano zdalnie na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, w której zebrali się gospodarze, będący organizatorami wydarzenia.

Europa liczy ponad kilka tysięcy zabytkowych ruin, które są zagrożone, bo znajdują się w stanie ciągłej destrukcji, co wynika m.in. z braku dobrej ochrony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Techniczna ich ochrona jest trudna do zorganizowania i niezwykle kosztowna, zwłaszcza, kiedy taka ruina nie jest uważana za atrakcyjną formę obiektu historycznego. Coraz częściej ludzie domagają się odbudowy ruin, zamieniają je np. w hotele, biura, muzea czy restauracje, a takie odrestaurowane rekonstrukcje bezpowrotnie niszczą to, co autentyczne i zakorzenione w historii.

- Współpraca sześciu krajów o różnych tradycjach i doświadczeniach umożliwiła opracowanie uniwersalnego modelu, który może być stosowany w całej Europie. Przez blisko 3 lata prowadziliśmy badania dokumentacji i oceny stanu technicznego ruin oraz działań konserwatorskich - mówił koordynator projektu RUINS prof. Bogusław Szmygin, kierownik Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej i wymienia, że takie badania wykonano m.in. na zamku w Janowcu nad Wisłą, forcie Bzovik na Słowacji, Villi Beatrice d'Este we Włoszech czy kościele St. Stošija w Zadarze. - W efekcie stworzyliśmy katalog nowoczesnych, atrakcyjnych form wykorzystania, zarządzania i ochrony ruin w ich obecnej formie, przy jednoczesnym zachowaniu ich wartości historycznej – dodał.

Dzięki kompleksowym planom zarządzania ruinami właściciele, zarządcy jak i władze będą mogli w pełni wykorzystać potencjał ekonomiczny obiektów do regionalnego rozwoju gospodarczego, zachowując średniowieczną autentyczność ruin jako dziedzictwa kulturowego.

Bluszcz na niedokończonym wiadukcie na lubelskich Czubach

Bluszcz na niedokończonym wiadukcie na Czubach ma się doskon...

– Innowacyjność naszych rozwiązań polega na wyjściu poza problemy techniczne i stworzeniu zintegrowanego modelu, który łączy w sobie trzy elementy: współczesne użytkowanie, nowoczesne zarządzanie i zrównoważoną ochronę ruin – mówił prof. Szmygin.

Wg naukowców nie każdą ruinę jednak od razu trzeba odbudować do formy kompletnego zabytku.

- Nie należy ich odbudowywać z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że są to obiekty, o których nie wiemy jak w rzeczywistości wyglądały, w związku z tym nie potrafimy odtworzyć formy, do której one powinny być odbudowane, żeby to była forma prawdziwa – tłumaczy koordynator.

Wśród analizowanych i omawianych obiektów były m.in. ruiny janowieckiego zamku bastejowego wzniesionego na początku XVI. To właśnie w Janowcu nad Wisłą ma powstać muzeum ruin jako przykład odpowiedniego zagospodarowania architektonicznego dziedzictwa kultury.

- Koncepcja tego muzeum to wykorzystanie przestrzeni w ruinach, częściowo już odbudowanej i utworzenie tam przestrzeni ekspozycyjnej - mówił dr Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i tłumaczył, że dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można połączyć to, co istnieje z fotografiami i wizualizacjami obiektów ruin, które znajdują się np. na terenie Europy. Muzeum ruin miałoby powstać w ciągu najbliższych lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski