Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek zagrożonym sowom. Powstanie 80 miejsc lęgowych na Lubelszczyźnie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Uważne osoby mogą zobaczyć sowy nawet w Ogrodzie Saskim, na cmentarzu przy Lipowej albo w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. Lubelska Fundacja Dla Przyrody rusza z projektem ochrony zagrożonych sów. Pomóc w tym mają budki lęgowe i specjalne kosze dla sów.

Rzadkie sowy, takie jak pójdźka, płomykówka oraz uszatka są coraz bardziej związane z osiedlami ludzkimi i krajobrazem miejskim. Płomykówka, która kiedyś gniazdowała wyłącznie w skałach, obecnie spotykana jest w budynkach czy ruinach. - Bloki są dla niej jakby analogiem skał. Wykorzystuje otwory w stropodachach, wnęki, strychy. Chętnie gniazduje w kościołach, w budynkach dzwonnic. Podobnie jest z pójdźką, którą w ostatnich latach można coraz częściej zaobserwować w mieście. Kiedyś ten ptak gniazdował tylko w krajobrazie rolniczym, w dolinach rzecznych, alejach z kwitnącymi wierzbami. Krajowe populacje pójdźki i płomykówki nie przekraczają poziomu 1000-2000 par lęgowych - wyjaśnia prof. Marcin Polak z Fundacji Dla Przyrody.

ZOOPARK 2019 w Lublinie. Od domowego kota, po ptaki i rekina...

O sowach mówi się, że są latającymi kotami, bo polują na małe ssaki, jak myszy, nornice, norniki. Miejskie puszczyki żywią się też wróblami. Jedną parę puszczyków właśnie można od wielu lat spotkać na cmentarzu przy ul. Lipowej, a także w Ogrodzie Saskim. Gnieżdżą się w naturalnych dziuplach, chętnie zasiedlają budki lęgowe. - Dwie skrzynki lęgowe dla puszczyka są zawieszone wysoko na największych drzewach niedaleko oczka wodnego w kierunku placu centralnego. Można poszukać ich śladów, bo czasami jakieś piórko im wypadnie. Z kolei puszczyki leśne zobaczymy w Lasach Kozłowieckich czy Lasach Sobiborskich. - opowiada przyrodnik.

W dalekich podróżach możemy napotkać zwierzęta, które są nie tylko piękne i fascynujące, ale także groźne. Przedstawiamy 14 najgroźniejszych zwierząt świata - tym gatunkom lepiej schodzić z drogi.

14 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Z tymi gatunkami...

Natomiast nad Zalewem Zemborzyckim w leśnictwie Dąbrowa znajdziemy sowy uszatki. To średniej wielkości sowa, objęta ścisłą ochroną gatunkową. Uszatki wolą peryferia miast. Wykorzystują gniazda wron siwych. Często w ciągu dnia siedzą przy samym brzegu zbiornika, 2-3 metry nad ziemią na sosnach. - W zimie tworzą one zbiorowe noclegowiska. Większość sów żyje w izolacji, natomiast uszatki skupiają się nawet do 40-50 sztuk w jednym miejscu. Kiedyś mieliśmy takie zimowisko nad Zalewem, gdzie było ok. 30 sów w jednym miejscu. Niestety w ostatnich latach jest ich coraz mniej - wyjaśnia profesor.

Eksperci tłumaczą, że liczba potencjalnych miejsc gniazdowania dla sów drastycznie spada na skutek zmian zachodzących w środowisku (m.in. wycinka starych drzew, modernizacja budynków, ocieplanie bloków). Sowy bowiem nie budują własnych, lecz wykorzystują gniazda innych gatunków ptaków, dziuple, szczeliny, naturalne lub stworzone przez ludzi kryjówki. Dlatego sowy są jedną z najbardziej zagrożonych grup zwierząt w naszym kraju.

Od czytelnika Pawła otrzymaliśmy zdjęcia dzików zrobione pomiędzy ul. Poligonową a osiedlem Koncertowa Dolina

Dzikie zwierzęta wchodzą do miast. Coraz częściej można je s...

- Szereg badań wskazuje, że skutecznym działaniem sprzyjającym ochronie i podtrzymaniu populacji lęgowych sów jest montaż sztucznych miejsc gniazdowych. Nasz projekt ma na celu próbę częściowego rozwiązania tego problemu na terenie województwa lubelskiego poprzez wywieszenie 25 budek dla pójdźki, 25 dla płomykówki oraz 3️0 koszy wiklinowych dla uszatki. Chcemy rozwieszać je zarówno w samym Lublinie jak i odwiedzimy kościoły w pobliżu Lublina i Chełma - informuje prof. Marcin Polak z Fundacji Dla Przyrody.

Projekt będzie miał dodatkowo charakter edukacyjny poprzez publikację materiałów informacyjnych (kalendarzy, ulotek, zakładek) skierowanych do właścicieli posesji i działek, na których odbędzie się montaż budek i koszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski