Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych na nowych zasadach

Maria Krzos
Zmiany w zasadach naboru mają związek z nową formułą egzaminu gimnazjalnego
Zmiany w zasadach naboru mają związek z nową formułą egzaminu gimnazjalnego Małgorzata Genca/archiwum
Punkty z egzaminu z j. polskiego i matematyki ważniejsze od tych zdobytych z przedmiotów przyrodniczych, języka obcego oraz historii i WOS. Tak w skrócie wygląda pomysł Lubelskiego Kuratorium Oświaty na nowe zasady rekrutacji do liceów, techników i zawodówek, które będą obowiązywać od tego roku szkolnego.

Do środy kuratoria oświaty z całego kraju mają przesłać ministerstwu edukacji projekty zarządzeń dotyczących regulaminów rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. LKO już to zrobiło. - Konsultowaliśmy się z grupą dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - informuje Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. - W porównaniu do ubiegłych lat, w tym roku w zasadach rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych muszą zajść duże zmiany.

Jest to związane z nową formułą egzaminu gimnazjalnego (uczniowie dostaną do rozwiązania nie 3 arkusze, jak do tej pory, ale 5 lub 6; każdy będzie punktowany osobno), która po raz pierwszy będzie obowiązywać w tym roku szkolnym. Wyniki z egzaminu są jednym z najważniejszych elementów rekrutacji. - Ministerstwo edukacji chce, by w całym kraju reguły były identyczne - informuje Babisz. - Dlatego zleciło wszystkim kuratoriom opracowanie własnych pomysłów. Na ich podstawie stworzony zostanie wzór, na podstawie którego każde kuratorium wyda zarządzenie, które będzie obowiązywać na jego terenie.

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni w MEN ma się odbyć spotkanie kuratorów dotyczące regulaminów. Dyskusja może być gorąca. - Jedną z najważniejszych cech naszej propozycji jest to, by w czasie rekrutacji największe znaczenie miały wyniki zdobyte podczas egzaminu z języka polskiego i matematyki - zdradza kurator. - Wiem jednak, że np. propozycje Kuratorium Oświaty w Łodzi idą w innym kierunku. Oni chcą, by wyniki z każdej części egzaminu liczyły się jednakowo.

- Ta kwestia jest bardzo istotna zarówno dla szkół, jak i dla uczniów - komentuje dyrektor jednego z lubelskich zespołów szkół. - Jeśli rzeczywiście okazałoby się, że np. podczas rekrutacji dobry wynik z matematyki będzie miał większe znaczenie niż dobry wynik z części przyrodniczej, młodzież zacznie się przygotowywać głównie z tego przedmiotu, "odpuszczając" sobie fizykę, biologię, geografię czy chemię - wyjaśnia (te przedmioty są w części przyrodniczej - dop. red.).

Kurator zapowiada, że w naszym województwie regulamin rekrutacji powinien być gotowy w połowie stycznia.

Tak było

Egzamin gimnazjalny składał się z 3 części, ale przy rekrutacji brane były pod uwagę wyniki z dwóch.
Za każdą można było zdobyć po 50 pkt. Maks. liczba pkt. za cały egzamin to 100 pkt. Przy rekrutacji liczyły się również punkty za świadectwo (również maks. 100).

Tak może być

Pula 100 pkt. zachowana, udział w niej wyników z poszczególnych cz. egz. nie będzie równy. Więcej pkt. można zdobyć za wyniki z polskiego i matematyki niż z cz. przyrodniczej, WOS i historii oraz j. obcego. W przypadku języka obcego brane będą pod uwagą tylko wyniki z poziomu podstawowego. Brane będą pod uwagę tylko wyniki z poziomu podstawowego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski