Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich. Można już zacząć liczyć punkty do liceum

Maciej Wijatkowski
Anna Kurkiewicz/archiwum
Do poniedziałku ósmoklasiści i gimnazjaliści mogli zmienić szkołę pierwszego wyboru. Teraz jest czas na złożenie dokumentów i liczenie punktów. Można ich mieć maksymalnie 200.

Zakończył się wybór „pierwszej” szkoły, w środę zakończenie roku w szkołach podstawowych i gimnazjach i właśnie od środy zacznie się najgorętszy czas dla uczniów pragnących kontynuować naukę w szkołach średnich.

- Pełną liczbę chętnych poznamy po 25 czerwca, a właściwie, po „przemieleniu” wszystkich danych przez komputery - mówi Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO, jednego z najbardziej obleganych. - Licząc tych, którzy jako pierwszy wybór wskazali „piątkę”, mamy ok 300 kandydatów na 160 miejsc.

Czytaj też:

Do poniedziałku można było jeszcze zmienić szkołę pierwszego wyboru. W związku ze zmianą daty zakończenia roku szkolnego, kuratoria ustaliły początkową datę składania kompletu dokumentów w szkole pierwszego wyboru na 19 czerwca.

Końcowy termin to 25 czerwca. Składa się wtedy także dodatkowe dokumenty: zaświadczenia o konkursach, olimpiadach, pracy w wolontariacie.

Jak wygląda liczenie punktów? Można mieć maksymalnie 200 pkt, na które składają się: max. 100 punktów za egzamin (gimnazjalny lub ósmoklasisty) i 100 punktów za świadectwo i inne. Pod uwagę bierze się wyniki egzaminów w procentach z: języka polskiego, historii i wos, matematyki, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Wynik mnoży się przez współczynnik punktowy 0,2.

Do drugiej połowy punktów do liceum sumuje się m.in. oceny uzyskane na koniec roku szkolnego, świadectwo z paskiem, czy udział w konkursach.

Pod uwagę bierze się następujące oceny, które przeliczane są jako punkty do rekrutacji: z języka polskiego i matematyki oraz oceny z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora jako brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danego oddziału.

Oceny przeliczane są następująco: celujący - 18 pkt, bardzo dobry - 17 pkt, dobry - 14 pkt, dostateczny - 8 pkt, dopuszczający - 2 pkt. Dodatkowe punkty można uzyskać za świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 7 punktów, finał konkursu przedmiotowego - do 10 punktów, w zależności od rangi konkursu.

200 punktów to maksimum jakie można uzyskać. Czy to jest możliwe?

Wiktoria Konarska, ósmoklasistka z SP nr 30 ma średnią na świadectwie 5,55, zachowanie wzorowe, zdobyła drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Jej wyniki na egzaminie, to 88% z polskiego, 87% z angielskiego i 60% z matematyki. Plany?

- Chciałabym się dostać do III LO, do klasy humanistycznej, to mój pierwszy wybór - mówi Wiktoria. - Rysunek, to działania przydatne. Chcę dostać się na architekturę.

TOP 10 najlepszych liceów w Lublinie 2019. Ranking lubelskic...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski