Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadajnik radiowy o imieniu Gordo trafił do lubelskiego IPN (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
Nadajnik radiowy o imieniu Gordon, z którego audycje nadawało w „końcówce PRL” podziemne radio w Siedlcach, trafił do zbiorów lubelskiego IPN. Dzisiaj przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

- Mieliśmy kupę szczęścia, że SB nigdy nas nie namierzyło - podkreślał Tomasz Olko, który w latach 80. XX wieku, czyli w „końcówce PRL”, działał w Siedleckim Komitecie Oporu Społecznego. Komitet przygotowywał audycje podziemnego radia.

Pierwsza została wyemitowana 6 czerwca 1984 r., ostatnia - 4 czerwca 1989 r. - Z nadajnika Gordon korzystaliśmy od 1987 r. Audycje trwały 6,5-15 minut. Były nagrywane w Warszawie, a następnie odtwarzane z kasety magnetofonowej - opisywał Olko.

W środę w przeddzień 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Tomasz Olko przekazał nadajnik do IPN w Lublinie.

Główne tegoroczne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w Zamościu. Na Rynku Solnym o godz. 15 zorganizowana będzie rekonstrukcja pacyfikacji strajku przez oddziały ZOMO.

W Lublinie o ofiarach stanu wojennego przypomni „świetlisty krzyż”, który zostanie ustawiony ze zniczy - w kolorze białym i czerwonym - na pl. Litewskim (godz. 9).

Kolejnym wydarzeniem będzie - o godz. 17 - „Koncert Pieśni Niepokornej - młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym”. Odbędzie się w kościele Pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza. O godz. 18 w tej świątyni rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i za wszystkie ofiary stanu wojennego.

- Zachęcamy wszystkich, zarówno instytucje, jak i osoby prywatne, do zapalenia o godz. 19.30 „światełka wolności” jako gestu pamięci o ofiarach stanu wojennego - dodawał Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN Lublin.

W Lublinie akcja wymierzona przeciwko działaczom Solidarności rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Około północy doszło do ataku sił ZOMO i SB na siedzibę „Solidarności” przy ul. Królewskiej 3.

W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego zorganizowano strajki w ok. 50 zakładach pracy w regionie. Najwięcej strajkujących było w WSK Świdnik. W protestach uczestniczyło 6-8 tys. osób. Strajk został stłumiony przy użyciu siły 16 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski