18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadal można się ubiegać o zwrot podatku VAT

Alicja Charzyńska
Remontujesz mieszkanie, budujesz dom - zbieraj skrupulatnie faktury! Ciągle bowiem na ich podstawie można odzyskać część poniesionych wydatków. Mimo że od wejścia Polski do Unii Europejskiej minęło już pięć lat - nadal można się ubiegać o zwrot części podatku VAT, jaki płacimy za materiały budowlane. Jednak nie zawsze i nie za wszystkie. Czy warto sobie tym zawracać głowę? A jeżeli tak - to co trzeba zrobić, by swoje pieniądze odzyskać?

Zwrot VAT należy się z tytułu zakupu materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem domu czy też mieszkania. Aktualnie urząd skarbowy zwraca koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, na które od 1 maja 2004 roku wzrosła stawka podatku VAT z 7 proc. na 22 proc. Urząd podatkowy zwraca dokładnie różnicę pomiędzy tymi stawkami podatku w czasie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków. Organ podatkowy zwraca pieniądze po przeprowadzeniu analizy wszystkich faktur dołączonych do wniosku.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przewiduje skrócenie z sześciu miesięcy do 60 dni terminu na wydanie decyzji oraz zwrot podatku przez urząd skarbowy.

Przedstawiona ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku. Poza tym ta nowelizacja ujednolici termin zwrotu podatku pod względem przepisów zawartych w ustawie o podatku o VAT, gdzie wyznaczono jego zwrot do 60 dni.

- Tego typu zmiana w przepisach to nie tylko ograniczenie biurokracji, to ułatwienie, które zdecydowanie pozwoliłoby inwestorowi wydajniej zarządzać budżetem i zaoszczędzić - mówi Anna Macina, specjalista ds. marketingu firmy Archeton sp. z o.o. - Nowe zmiany w 2010 roku, w kontekście niekończącego się kryzysu, przynajmniej częściowo odblokowałoby środki finansowe inwestorów dotychczas zamrożone, pozwalając na szybsze zakończenie budowy domu.

Projekt przekazano do dalszych prac sejmowych. Rząd proponuje 4-miesięczny zwrot podatku za zakup materiałów budowlanych, z powodu drobiazgowej oceny dokumentów załączonych do wniosku, przeprowadzania postępowania dowodowego ze względu na liczne błędy pojawiające się w dokumentacji wnioskodawcy, którą jest osoba fizyczna.

Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Trzeba spełnić kilka kryteriów, by móc się ubiegać o te pieniądze. Warto to sprawdzić!

* Przepisy o zwrocie VAT mają zrekompensować inwestorom indywidualnym podniesienia podatku na materiały budowlane z 7 do 22 proc. z dniem 1 maja 2004 roku.

Refundacja części podatku VAT, zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych o podwyższonej stawce, dotyczy osób budujących lub remontujących lokal, ale tylko pod warunkiem że mają do niego tytuł prawny. Przez to pojęcie rozumie się nie tylko prawo własności, ale również stosunek najmu.

* Aby uzyskać zwrot części zapłaconego podatku, należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek zawierający podstawowe dane dotyczące podatnika (NIP, dane osobowe, adres zamieszkania) oraz informacje o poniesionych wydatkach i obliczeniu wysokości refundacji.

Należy pamiętać, że jedynym dokumentem, który uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku, jest faktura VAT wystawiona na podatnika (tj. zawierająca jego numer NIP), niezwiązana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i dotycząca materiałów budowlanych, dla których stawka podatku zmieniła się z 7 na 22 proc. z dniem 1 maja 2004 roku. To właśnie warto sprawdzić, bo zwrot otrzymamy nie przy każdym zakupie - część materiałów nawet przed tym terminem wejścia Polski do Unii opodatkowana była stawką 22 proc.

* Kopie tych faktur muszą być dołączone do składanego wniosku. Wniosek musi zawierać informacje o rodzaju inwestycji (czy jest to remont, budowa, rozbudowa czy nadbudowa) oraz o stopniu jej zaawansowania.

* Ta ostatnia, w przypadku prac wymagających pozwolenia na budowę, musi być potwierdzona dokumentem sporządzonym przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, a w przypadku gdy taka inwestycja została zakończona - zezwoleniem na użytkowanie obiektu, wystawianym przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jeśli inwestycja nie wymagała zezwolenia (remont domu lub mieszkania, jeśli nie obejmuje zmiany elementów konstrukcyjnych lub instalacji) - dołączamy informację o zakresie przeprowadzonych robót.

Uwaga! Wysokość maksymalnej kwoty zwrotu VAT zmienia się. Wskaźnik ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej z poprzedzającego kwartału (wartość wskaźnika publikowana jest kwartalnie przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) jest podstawą do wyliczania kwoty limitu zwrotu VAT za materiały budowlane. Dla objęcia nowym limitem ważny jest moment złożenia wniosku - nie data nabycia materiałów budowlanych czy wykonania inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski