Nadal wcześniejsza emerytura dla rolników, ale nie dla wszystkich. Zasady

Irena Boguszewska
Przed wejściem w życie reformy rolnicy mogli odchodzić na emerytury o pięć lat wcześniej, niż wynosił ustawowy wiek emerytalny (kobieta po ukończeniu 55 lat, mężczyzna 60), jeśli podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat i zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej.
Przed wejściem w życie reformy rolnicy mogli odchodzić na emerytury o pięć lat wcześniej, niż wynosił ustawowy wiek emerytalny (kobieta po ukończeniu 55 lat, mężczyzna 60), jeśli podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat i zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej. 123rf.com
Udostępnij:
1 stycznia 2013 roku weszła w życie reforma emerytalna. Wprowadziła wiele zmian, które dotyczą rolników. Niektórzy mają jeszcze szansę na wcześniejszą emeryturę.

Zmiany, które weszły w życie w 2013 r. objęły rolników. Dla nich oznaczają: 
- podwyższanie i sukcesywne zrównywanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn docelowo do 67 lat, 
- ograniczenie możliwości skorzystania z tzw. wcześniejszych emerytur rolniczych, 
- możliwość przejścia na częściową emeryturę rolniczą, 
- wprowadzenie okresowej emerytury rolniczej, 
- zmianę niektórych zasad wypłaty części uzupełniającej emerytury lub renty rolniczej. 

Wcześniejsza emerytura 
Przed wejściem w życie reformy rolnicy mogli odchodzić na emerytury o pięć lat wcześniej, niż wynosił ustawowy wiek emerytalny (kobieta po ukończeniu 55 lat, mężczyzna 60), jeśli podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat i zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej. Nowa ustawa emerytalna zagwarantowała im utrzymanie takich przywilejów do końca 2017 r. Jednak nie wszystkim. Obecnie prawo do ubiegania się o wcześniejszą emeryturę mają tylko rolnicy, którzy: 

- do 31 grudnia 2017 roku ukończą wiek 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn, 
- będą mieć co najmniej 30 lat podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu, 
- zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej. 

Dotyczy to wyłącznie: kobiet urodzonych do końca 1962 r. oraz mężczyzn urodzonych do końca 1957 r. 

To, że pozostawiono wiek wymagany do przejścia na wcześniejszą emeryturę przez rolnika (kobieta - 55 lat, mężczyzna 60 lat), a wydłużono powszechny wiek emerytalny, wpłynie na wysokość świadczenia. Spowoduje bowiem obniżenie wysokości części uzupełniającej "wcześniejszej" emerytury rolniczej. Zgodnie z przepisami część uzupełniającą zmniejsza się o 5 proc. emerytury podstawowej za każdy pełny rok dzielący uprawnionego od wieku emerytalnego. Tak ustaloną część uzupełniającą zwiększa się o 5 proc emerytury podstawowej po upływie każdego pełnego roku dzielącego uprawnionego od wieku emerytalnego. 

Częściowa emerytura rolnicza 
Jest to świadczenie przeznaczone dla rolników, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. Będą z niego mogli skorzystać: 
- mężczyźni po ukończeniu 65 lat i kobiety po ukończeniu 62 lat, 
- mężczyźni z 40 letnim stażem w ubezpieczeniu rolniczym, kobiety z 35 letnim okresem podlegania ubezpieczeniu rolniczemu (emerytalno-rentowe). 

Z emerytury częściowej już od stycznia 2013 roku mogli skorzystać mężczyźni urodzeni po 1948 roku, którzy spełnili warunki. Dla kobiety będzie dostępna od 2021 roku (urodzonych po 1958 roku). 
Wysokość tej emerytury to 50 proc. emerytury rolniczej, która zostanie ustalona na ogólnych zasadach i nie będzie podwyższana do kwoty emerytury podstawowej. Rolnicy korzystający z tego świadczenia będą mogli dalej prowadzić działalność rolniczą i pozarolniczą. 

Kiedy rolnik osiągnie wiek emerytalny to jego emerytura częściowa zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę rolniczą. Jednak jeśli nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, to część uzupełniająca emerytury ulegnie zawieszeniu. 

Pobieranie emerytury częściowej jest korzystniejsze dla rolnika niż dla innych grup zawodowych, bowiem nie pomniejsza docelowo przyznanej emerytury, po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nadal wcześniejsza emerytura dla rolników, ale nie dla wszystkich. Zasady - Głos Pomorza

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie