Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Tomaszów szuka nazwy dla dębu z Kol. Grodysławice. To kandydat na pomnik przyrody

EP
Leśnicy zapewniają, że dąb z Kolonii Grodysławice spełnia wszelkie wymogi do tego by zostać pomnikiem przyrody
Leśnicy zapewniają, że dąb z Kolonii Grodysławice spełnia wszelkie wymogi do tego by zostać pomnikiem przyrody Karol Jańczuk/Nadleśnictwo Tomaszów
Feluś, Roztocjan, Grodysław, Pietrek - to tylko kilka pomysłów na imię dla okazałego dębu z Kolonii Grodysławice w gminie Rachanie. Nadleśnictwo Tomaszów chce by drzewo zostało pomnikiem przyrody. Urzędowa procedura wymaga jednak podania jego nazwy, a dąb był do tej pory bezimienny. Teraz ma się to zmienić. Propozycje można zgłaszać do końca lipca.

Dąb rośnie na jednym z pól w Kolonii Grodysławice w gminie Rachanie. - Okoliczni mieszkańcy znają go doskonale. Ostatnio ktoś mi opowiadał, że dawniej urządzano pod nim zabawy po skończonej robocie w polu - mówi Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów.

Okazałe drzewo zostało dokładnie zmierzone (na wysokości 1,3 metra pień ma obwód 385 cm). Leśnicy zapewniają, że spełnia wszelkie wymogi do tego by zostać pomnikiem przyrody. Urzędowa procedura wymaga jednak, by drzewo miało też swoją nazwę. Tymczasem okazały dąb pozostaje bezimienny. Wkrótce ma się to jednak zmienić, bo Nadleśnictwo Tomaszów ogłosiło w tej sprawie konkurs. Propozycje nazw można zgłaszać do końca lipca w komentarzach pod jednym z postów na Facebooku (KLIKNIJ). Pomysł, który zdobędzie najwięcej polubień, zostanie wpisany do wniosku o powołanie pomnika przyrody. Autor zwycięskiej propozycji może też liczyć na drobny upominek.

W rejestrze pomników przyrody woj. lubelskiego znajduje się obecnie około 1400 pozycji. - Większość stanowią drzewa - mówi Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Tym wyjątkowym statusem mogą się szczycić jednak także m. in. dużych rozmiarów głazy narzutowe, jaskinie, źródła czy wodospady. Obiekty sklasyfikowane jako pomniki przyrody podlegają szczególnej ochronie.

ZOBACZ TEŻ: Puszcza Białowieska – unikatowy skarb przyrodniczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski