Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzieja dla pacjentek chorych na nowotwory ginekologiczne. W Lublinie trwa VI Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Onkologii

Marta Grabiec
Marta Grabiec
W piątek był VI Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Onkologii w Lublinie
W piątek był VI Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Onkologii w Lublinie Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej
VI Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Onkologii odbywa się w Lublinie. W tym roku wydarzenie jest transmitowane na stronie internetowej. Lekarze rozmawiali o możliwościach i wyzwaniach w obszarze ginekologii onkologicznej w czasie koronawirusa.

Co roku Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej gromadzi lekarzy specjalistów, którzy wspólnie z prelegentami w trakcie kilkudziesięciu godzin wykładów poznają najnowsze doniesienia ze świata.

Projekt „KOLPOSKOPIA 2020”, po raz pierwszy w pełni zaprezentowany na VI Kongresie Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej w Lublinie (1-3 października 2020), ma pozwolić na opracowanie najbardziej kompleksowych wytycznych, odnoszących się do wszystkich aspektów nowoczesnej prewencji wtórnej RSM w naszym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem roli kolposkopii, pozostającej najważniejszym narzędziem potwierdzającym ryzyko zmian prekursorowych raka, z jednoczesnym uwzględnieniem polskich uwarunkowań.

Nie mniej jednak specjaliści nadal apelują o to, aby kobiety przede wszystkim regularnie się badały. To właśnie profilaktyka jest najważniejszym elementem w walce z nowotworami i ten temat najczęściej był poruszany.

Czas pandemii SARS-CoV-2 wymaga od nas nie tylko dodatkowej mobilizacji w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, ale także perspektywicznego myślenia o odległych jej konsekwencjach, w tym związanych z praktycznym zahamowaniem lub odroczeniem większości procedur diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie prewencji wtórnej nowotworów, co znalazło praktyczną realizację w tymczasowych rekomendacjach dla badań przesiewowych raka szyjki macicy w Polsce w dobie pandemii.

Wśród ekspertów, którzy pojawili się na konferencji byli: Prof. dr hab. med. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Prof. dr hab. n. med. Anita Chudecka-Głaz, Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Dr hab. n. med. Radosław Mądry, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu oraz Prof. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek, Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej SPSK 1 w Lublinie, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski