MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadzór budowlany wstrzymuje użytkowanie kamienicy na lubelskim Starym Mieście. A wewnątrz popularny pub

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał możliwość użytkowania kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na lubelskim Starym Mieście
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał możliwość użytkowania kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na lubelskim Starym Mieście Łukasz Kaczanowski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał możliwość użytkowania kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na lubelskim Starym Mieście. Jak tłumaczy PINB - właściciel nielegalnie zmienił sposób użytkowania budynku z mieszkalnego na restauracyjny. Co z lokalami, które działają w kamienicy?

Decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Lublin została wydana 18 czerwca. W dokumencie czytamy m.in.: „po przeprowadzeniu kontroli w dniu 12 maja oraz 10 czerwca (…) postanawiam wstrzymać właścicielom (..) użytkowanie części budynku znajdującego się przy ul. Grodzkiej 16 w Lublinie”. Dalej PINB wylicza, że chodzi m.in. o pomieszczenia zajmowane przez puby „Św. Michał” a także „Sarmata”.

O co chodzi? Mec. Paweł Kwiecień, rzecznik prasowy PINB tłumaczy, że doszło do nielegalnej zmiany sposobu użytkowania budynku – z mieszkalnego na usługowy. Właściciele kamienicy nie dopełnili niezbędnych formalności w tym zakresie. W budynku nie powinna więc działać np. restauracyjna kuchnia ani część przeznaczona dla klientów.

- W takim przypadku PINB jest zobowiązany wstrzymać użytkowanie lokalu – wyjaśnia mec. Kwiecień. - Postanowienie ma skutek natychmiastowy od momentu doręczenia - dodaje.

Ciao! ul. Peowiaków 2Z miłości do włoskich smaków powstała piekarnia Ciao!

Włoskie smaki i Planeta Małp w Lublinie. Czym kuszą nowe restauracje?

Jednocześnie mec. Kwiecień podkreśla, że wszystko jest teraz w rękach właścicieli budynku, bo to na nich spoczywa obowiązek legalizacji i dostarczenia do PINB odpowiednich dokumentów, wymaganych przez prawo budowlane.

Z właścicielami nieruchomości przy ul. Grodzkiej 16 nie udało nam się skontaktować. Problem mają teraz ci, którzy prowadzą działające w kamienicy lokale.

Pub "Św. Michał" na razie działa bez zmian. Jego właściciel, Maciej Woźniak, informacją o decyzji PINB był zaskoczony. W ostatni piątek mówił, że pismo z PINB jeszcze do niego nie dotarło. - Trudno mi się więc do niego odnieść – zaznaczył.

Pub „Sarmata” w czerwcu wyprowadził się z Grodzkiej 16, ale, jak podkreśla jego współwłaściciel Adam Szarowski, przyczyną nie była decyzja PINB. Chodziło raczej o zły stan techniczny budynku i niemożność przeprowadzenia remontu. Właściciele prowadzą teraz restaurację „Rozmaryn” przy ul. Grodzkiej 8.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski