Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda dla „Za kratą są zielone drzewa”. Filmowcy z Lublina docenieni w Ameryce

Piotr Nowak
Piotr Nowak
mat. nadesłane
- Chodzi o pokazanie historii Polski i Lubelszczyzny za granicą - mówią Magdalena i Rafałem Kołodziejczykowie, twórcy filmów dokumentalnych. Ich film pt. „Za kratą są zielone drzewa” zdobył srebrną nagrodę podczas Spotlight Documentary Film Awards w Atlancie w USA.

Wasz film zdobył srebrną nagrodę podczas Spotlight Documentary Film Awards w Atlancie w USA. Co dla was oznacza to wyróżnienie?
Cieszy nas, że film „Za kratą są zielone drzewa” jest doceniany za granicą. Dzięki temu postać Grażyny Chrostowskiej staje się coraz bardziej znana na świecie. Chodzi o pokazanie historii Polski i Lubelszczyzny za granicą. Z bardziej praktycznej strony, nagrody i wyróżnienia pomagają nam uzyskać dofinansowanie na kolejne filmy.

Kim była Grażyna Chrostowska?
To dziewczyna z Lublina, która w chwili wybuchu II wojny światowej miała 18 lat. Pasjonowała się literaturą, pisała wiersze, działała w teatrzyku szkolnym, harcerstwie i działała w podziemiu. Za swoją działalność została aresztowana przez Niemców i wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Tam oprócz katorżniczej pracy, pisała poezję i współorganizowała wieczorki poetyckie. W wieku zaledwie 21 lat została rozstrzelana. Jednak pokazała, że dzięki poezji można uciec od dramatycznej rzeczywistości, że w tragicznych czasach można zachować człowieczeństwo.

Jak zagraniczna publiczność odbiera historię Grażyny Chrostowskiej?
Odbiór jest bardzo pozytywny. Film „Za kratą są zielone drzewa” pokazywany był na wielu zagranicznych festiwalach. W najbliższym czasie w odpowiedzi na zaproszenie jednej z największych organizacji polonijnych w USA „Polish American Club In Lake Worth, Greenacres, Florida” planujemy wziąć udział w projekcjach filmu i spotkaniach z publicznością w miastach chętnych do organizacji pokazu – m. in. w Miami, Chicago, Waszyngtonie, Nowym Jorku i West Palm Beach.

Na koncie macie ponad dziesięć dokumentów m.in. „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-44”, „Świdnickie dziuple kultury”, „Wszystko dla Polski. Dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK" oraz „Dyrekcja - nowe Miasto" o historii osiedla kolejowego wybudowanego w Chełmie w okresie międzywojennym. Czy planujecie kolejne filmy?
Przygotowujemy się do nagrania teledysku do piosenki o Grażynie Chrostowskiej, który promowałby film dokumentalny. Muzykę skomponował Rafał Rozmus, słowa napisała Małgorzata Szpitun a piosenkę zaśpiewała Edyta Golec. Premierę planujemy w rocznicę powstania Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Chcemy, żeby trafił głównie do anglojęzycznej widowni. W atrakcyjny sposób pokazywał Lublin i jego historię. Pracujemy też nad kolejnymi dwoma filmami dokumentalnymi. Jeden dotyczy wywiadu Armii Krajowej i jego wpływu na przebieg i wynik II wojny światowej, a drugi opowiada historię morderstw dokonywanych na księżach w czasach PRL. Temat jest bardzo sensacyjny a liczby, które pojawiają się podczas badań są przerażające. Obecnie szukamy środków na dokończenie tego projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski