Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda prof. Hołdy dla Ludwiki i Henryka Wujców. Prof. Rzepliński: Dzięki nim żyjemy w innej Polsce

Ewa Pajuro
Ewa Pajuro
Gala nagrody prof. Zbigniewa Hołdy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Gala nagrody prof. Zbigniewa Hołdy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Jakub Bodys
- Niekiedy mamy wrażenie, że nasze wysiłki nie spełniły się. Zwłaszcza teraz, gdy przytłacza nas tyle ważnych wydarzeń - przyznał Henryk Wujec odbierając razem ze swoją żoną Ludwiką nagrodę im. prof. Zbigniewa Hołdy, wybitnego lubelskiego prawnika, znawcy problematyki praw człowieka. Podczas uroczystości wykład na temat wolności wygłosił prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący kapituły nagrody.

- Dzięki ich pracy, dzięki temu jacy są żyjemy dziś w innej Polsce - mówił prof. Andrzej Rzepliński, odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący kapituły nagrody im. prof. Hołdy.

Ludwika i Henryk Wujcowie to dawni działacze opozycyjni, współpracownicy Komitetu Obrony Robotników, redaktorzy pism podziemnych. Oboje mają za sobą doświadczenia internowania.

- Niekiedy mamy wrażenie, że nasze wysiłki nie spełniły się - przyznał Henryk Wujec, odbierając nagrodę. W swoim przemówieniu odniósł się do niedawnych wydarzeń w Sejmie RP. - Podeptano wszelkie demokratyczne procedury, by na siłę uchwalić prawo budżetowe. Wcześniej pogwałcono Konstytucję, prawo obywateli do organizowania zgromadzeń, prawo do informacji publicznej, którą zapewniają m.in. wolne media, jak i dziennikarze, służący opinii publicznej. Proces odbierania obywatelom przyrodzonych praw nasila się - dodał.

Henryk Wujec mówił też o tym, co dzieje się w Syrii. - W dalekim Aleppo łamie się podstawowe prawo, prawo do życia. Wojska podporządkowane prezydentowi Rosji - Putinowi i dyktatorowi Asadowi mordują cywilnych obywateli, matki i dzieci. Rosja to nie jest państwo odległe od nas. To nasz sąsiad - podkreślał Wujec.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas gali swój wykład na temat wolności człowieka i wolności osobistej wygłosił prof. Rzepliński. Odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego (jego kadencja kończy się 19 grudnia) podkreślał m.in., że polska konstytucja jest przesycona wolnością. W ustawie zasadniczej słowo to pojawia się, jak zauważył prof. Rzepliński, w 81 przypadkach.

Nagroda prof. Zbigniewa Hołdy

Nagroda jest przyznawana osobom których aktywność zawodowa, naukowa lub społeczna odzwierciedla te wartości, którymi żył i kierował się wybitny prawnik w swojej działalności. Prof. Hołda był znawcą problematyki praw człowieka. Doradzał "Solidarności", w stanie wojennym został internowany. Był m. in. wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także członkiem Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom. Angażował się także w obronę praw mniejszości seksualnych za co został uhonorowany Nagrodą Tolerancji. Zmarł w 2009 r. Promowaniem jego dorobku naukowego zajmuje się stowarzyszenie jego imienia. Od pięciu lat przyznaje ono także nagrodę im. prof. Hołdy. Laureatami wyróżnienia są: Ewa Milewicz (2012), Halina Bortnowska (2013), Monika Sznajderman (2014), Zbigniew Lasocik (2015).

ZOBACZ TEŻ: Manifestacja w Lublinie. Protestowali przeciw działaniom PiS (WIDEO, ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski