Nagroda prof. Hołdy dla Ludwiki i Henryka Wujców. Prof. Rzepliński: Dzięki nim żyjemy w innej Polsce

Ewa Pajuro
Ewa Pajuro
Gala nagrody prof. Zbigniewa Hołdy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Jakub Bodys
- Niekiedy mamy wrażenie, że nasze wysiłki nie spełniły się. Zwłaszcza teraz, gdy przytłacza nas tyle ważnych wydarzeń - przyznał Henryk Wujec odbierając razem ze swoją żoną Ludwiką nagrodę im. prof. Zbigniewa Hołdy, wybitnego lubelskiego prawnika, znawcy problematyki praw człowieka. Podczas uroczystości wykład na temat wolności wygłosił prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący kapituły nagrody.

- Dzięki ich pracy, dzięki temu jacy są żyjemy dziś w innej Polsce - mówił prof. Andrzej Rzepliński, odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący kapituły nagrody im. prof. Hołdy.

Ludwika i Henryk Wujcowie to dawni działacze opozycyjni, współpracownicy Komitetu Obrony Robotników, redaktorzy pism podziemnych. Oboje mają za sobą doświadczenia internowania.

- Niekiedy mamy wrażenie, że nasze wysiłki nie spełniły się - przyznał Henryk Wujec, odbierając nagrodę. W swoim przemówieniu odniósł się do niedawnych wydarzeń w Sejmie RP. - Podeptano wszelkie demokratyczne procedury, by na siłę uchwalić prawo budżetowe. Wcześniej pogwałcono Konstytucję, prawo obywateli do organizowania zgromadzeń, prawo do informacji publicznej, którą zapewniają m.in. wolne media, jak i dziennikarze, służący opinii publicznej. Proces odbierania obywatelom przyrodzonych praw nasila się - dodał.

Henryk Wujec mówił też o tym, co dzieje się w Syrii. - W dalekim Aleppo łamie się podstawowe prawo, prawo do życia. Wojska podporządkowane prezydentowi Rosji - Putinowi i dyktatorowi Asadowi mordują cywilnych obywateli, matki i dzieci. Rosja to nie jest państwo odległe od nas. To nasz sąsiad - podkreślał Wujec.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas gali swój wykład na temat wolności człowieka i wolności osobistej wygłosił prof. Rzepliński. Odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego (jego kadencja kończy się 19 grudnia) podkreślał m.in., że polska konstytucja jest przesycona wolnością. W ustawie zasadniczej słowo to pojawia się, jak zauważył prof. Rzepliński, w 81 przypadkach.

Nagroda prof. Zbigniewa Hołdy

Nagroda jest przyznawana osobom których aktywność zawodowa, naukowa lub społeczna odzwierciedla te wartości, którymi żył i kierował się wybitny prawnik w swojej działalności. Prof. Hołda był znawcą problematyki praw człowieka. Doradzał "Solidarności", w stanie wojennym został internowany. Był m. in. wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także członkiem Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom. Angażował się także w obronę praw mniejszości seksualnych za co został uhonorowany Nagrodą Tolerancji. Zmarł w 2009 r. Promowaniem jego dorobku naukowego zajmuje się stowarzyszenie jego imienia. Od pięciu lat przyznaje ono także nagrodę im. prof. Hołdy. Laureatami wyróżnienia są: Ewa Milewicz (2012), Halina Bortnowska (2013), Monika Sznajderman (2014), Zbigniew Lasocik (2015).

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chichot historii

...a Kołakowskiego pamiętacie ? ten sławny filozof nad filozofy pojechał do Londynu na pogrzeb zbrodniarki Fajgi Mindlak- Wolińskiej- Brus.
To ta sama kiszonka która fermentuje ,odznacza się -tylko jak się ją otworzy to historyczny smród z niej bucha od Bałtyku po Tatry i od Odry po Bug.

a
antygnIDA

wlazła za GRUBĄ KRECHĘ MAZOWIECKIEGO gdzie za tą poprzerabiała swoje PZPR-owskie i UB-eckie legitymacje doprawiając orzełkowi koronę. Siebie wyposażyła w przepiękne ,pełne dramatyzmu życiorysy , wystawiając Polakom wysokie rachunki w postaci wysokich uposażeń.
Trudno się dziwić że kiedy Naród zaczyna rozumieć i buntować się , kiedy w demokratycznych wyborach powiedział takiej polityce NIE ,to ta szumowina z tym pogodzić się nie może.
Tupią ,trąbią, protestują , dopuszczają się poczynań noszących znamiona zamachu.
Ale mam nadzieję że nadejdzie nieuniknione , czas kiedy udręczony Naród pogoni ich stąd ich metodami ucisku i dopiero wtedy zacznie budować suwerenną ojczyznę a nie jak mieli na celu żydotaliban zwany POLINEM.

t
telewidzący

W laudacji Wujców podziwiał tłumy konspiratorów i SBeków na klatce chodowej bloku Wujców oraz dziesiątki tysięcy egzemplarzy tajnej prasy ukrywanej w siatkach pod pietruszką a także przygarnianie konspiratorów razem z Macierewiczem, tych którzy nie mieścili sie w mieszkaniu Kuronia.
Wujec z dumą nosi odznakę otrzymaną od Kaczyńskiego i krawat zabrany Mazowieckiemu.
Ale dla czego nike wspominali o Jozefie Światło vel Izaaku Fleischfarbie lub płk Kuklińskim? i to w mieście Pietrasiewicza przyznającego się do znajomości z Przemykiem..

A
Adam

Solidarność WSK Świdnik ....

E
Edyta Don

nie znam człowieka

F
Frank

Panie Wujec ma Pan chyba już demencję starczą,pytam się Pana, kto wywołal na Bliskim Wschodzie rozpierduchę no kto????? ROSJANIE?? czy może US-mani, pan jest chory z nienawiści do Rosjan. Chcę Panu przypomnieć że Prezydent Syrii został wybrany w demokratycznych wyborach.

w
wzruszona

Jakie łączą ich geszefty?

m
mutys

Wujec to nasz człowiek.

l
lucyper

Pamietam,obronca menela i narkomana

l
lbn

To co się dzieje teraz w Syrii, Libii, Egipcie, Iraku i Polsce to akurat dzieło ziomków panów ze zdjęć urzędujących w USA i ISR !!!

k
kumaty - koleżka dr Marco

... . ale czy dzięki takim jak Rzepliński to już można polemizować . Niech odpoczywa w spokoju na tej emeryturce - choć nie wróżę .

Dodaj ogłoszenie