Po raz trzydziesty doceniono bibliotekarzy z Lubelszczyzny
Nagroda im. Anny Platto przyznawana jest od 1995 roku w dniu urodzin patronki pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego, wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich formach pracy z młodymi czytelnikami.
– Laureatki nagrody Anny Platto to prawdziwe ambasadorki kultury – podkreślił Andrzej Rolla, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Do tegorocznej edycji nagrody nominowani byli:
- Anna Grochecka-Staniak – pracownik Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,
- Urszula Kowalczyk – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mełgwi,
- Karolina Król – pracownik Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży Biblioteki Miejskiej w Puławach,
- Monika Kulawczuk-Furmanek – pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie,
- Katarzyna Pyć – pracownik Biblioteki u Kazimierza. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach,
- Urszula Tkaczyk – pracownik Filii w Dębinie Biblioteki Publicznej Gminy Zakrzew, pow. lubelski,
- Kamil Zbietka – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wojcieszkowie, pow. łukowski.
Z okazji 30. edycji nagrody postanowiono przyznać nagrodę ex aeque. Laureatką została Katarzyna Pyć, pracowniczka "Biblioteki u Kazimierza" w Modliborzycach.
– Dziękuję komisji, że doceniła moje starania na rzecz dzieci. Kiedy zaczynałam prace w bibliotece 12 lat temu miała być to praca na chwilę, a jestem już ponad dekadę. Dziękuję mojej pani dyrektor, która nie tylko zgłosiła mnie do tej nagrody, ale nigdy nie podcinała mi skrzydeł.
Zwracając się do burmistrza Modliborzyc zapowiedziała, że ma głowę pełną pomysłów.
– Przez 12 lat mojej pracy nigdy nie usłyszałam od władz samorządowych "nie" i już wkrótce pojawie się z nową inicjatywą – dodała.
Nagrodzono także Kamila Zbietka, pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wojcieszkowie (pow. łukowski).
– Ta nagroda dla mnie wielka inspiracja i motywacja do dalszej pracy. Jako bibliotekarze niektóre rzeczy, takie jak napisanie publikacji, możemy zrobić sami, ale większą część pracy wykonujemy w zespole. Dziękuję nie tylko moim koleżankom i kolegom, ale także pani dyrektor, która zgadza się na realizację wielu projektów, nawet tych wykraczających poza ramową pracę biblioteki – podkreślił.
Wręczono także wyróżnienia dla Urszuli Kowalczyk oraz Monika Kulawczuk-Furmanek.
Pomysłodawcą nagrody jest dr Zdzisław Bieleń, obecnie emerytowany zastępca dyrektora ds. merytorycznych WBP. Przez pierwsze 25 edycji Fundatorką Nagrody była siostra patronki, Mirosława Platto.
Patronka związana z lubelskim bibliotekarstwem
Anna Platto była absolwentką filologii polskiej UMCS, kustoszem, instruktorką-metodyczką w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, a także wykładowczynią w Studium Bibliotekarskim. Była znawczynią literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Zmarła w 1995 roku.
Galę XXX edycji Nagrody objął Honorowym Patronatem Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, dr Barbara Budyńska Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Patronatu medialnego użyczyło Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin oraz portal internetowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich sbp.pl.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?