Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzili ludzi godnych naśladowania. XIV gala Bene Meritus Terrae Lublinensi (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ponad stu dobrze zasłużonych dla Lubelszczyzny nagrodziła kapituła konkursu Bene Meritus Terrae Lublinensi w ostatnich trzynastu latach. Wśród nich są artyści, społecznicy, przedstawiciele świata nauki i biznesu. W środę do grona zasłużonych dołączyło pięć osób.

Naukowcy, biznesmen, krytyk i społecznik zostali nagrodzeni tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi. W kategorii Nauka przyznane zostało podwójne wyróżnienie dla braci: prof. n. med. Roberta Rejdaka oraz prof. n. med. Konrada Rejdaka.

- Medycyna kroczy do przodu. Coraz więcej chorób jesteśmy w stanie diagnozować i leczyć. Bardzo mi miło, że Uniwersytet Medyczny i lubelska okulistyka zostały przez kapitułę dostrzeżone - powiedział prof. n. med. Robert Rejdak, kierownik kliniki okulistyki ogólnej w SPSK1. Dzięki jego staraniom oraz przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie otwarta została pierwsza w Europie i druga na świecie filia szwajcarskiej ESASO w Lublinie. Niedawno został wybrany również nowym prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

Drugi tytuł trafił do prof. n. med. Konrada Rejdaka, szefa kliniki neurologii SPSK4 i prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. - To wielka duma, że reprezentując uczelnię możemy reprezentować Lublin. Dziękuję za wsparcie i uznanie - powiedział nagrodzony.

Klinika kierowana przez prof. n. med. Konrada Rejdaka stosuje bardzo nowoczesne metody diagnostyki i leczenia na poziomie europejskim, realizuje bardzo ważne projekty badawcze. Końca dobiegają prace nad stworzeniem robota, który ma pomagać chorym na Alzheimera. Wspólnie z naukowcami z innych europejskich krajów pracuje również nad programem szybkiej diagnostyki chorób otępiennych. Jego klinika jako jedna z pierwszych w kraju wszczepiła pacjentowi z padaczką stymulator mózgu, który hamuje ataki i daje pacjentom szansę na normalne funkcjonowanie.

Wyróżnienie dla środowiska
Wyróżnionym w kategorii Kultura został dr Jarosław Wach, krytyk i historyk literatury. Na decyzję Kapituły wpływ miało przygotowanie monumentalnej, siedmiojęzycznej antologii twórczości poetów związanych z Lublinem pt. „Linie światła".
- Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla naszego środowiska – powiedział dr Jarosław Wach.

W „Liniach światła” prezentowane są wiersze w doborowych tłumaczeniach na języki angielski, niemiecki, francuski, litewski, węgierski i ukraiński wraz z wnikliwym posłowiem interpretacyjnym napisanym przez redaktora.

„To najlepsza „wizytówka” lubelskiego potencjału twórczego czytelna nawet dla tych odbiorców w świecie, którzy nie znają języka polskiego. Dla międzynarodowej recepcji Lublina i Lubelszczyzny – rzecz bezcenna” – czytamy w uzasadnieniu Kapituły.

Z garażu w świat
W kategorii Biznes kapituła doceniła Pana Henryka Kartaszyńskiego - właściciela firmy Pro-Projekt z Okszowa koło Chełma. Firma Pro-Project działa od 1991 roku, rozpoczynała w garażu. Dziś jest jedynym w Europie producentem fantomów do testowania aparatów rentgenowskich stosowanych w stomatologii oraz jedynym w Polsce przedsiębiorstwem produkującym przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej m.in. w stomatologii, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej, radioterapii i ultrasonografii.

- Dziękuję za dostrzeżenie małej firmy z kresów województwa – przyznał Henryk Kartaszyński. – Małej, ale rozwijającej się. Reprezentujemy województwo lubelskie wśród naszych klientów 101 krajów świata. To od nas wielu dowiaduje się, że jest taki kraj jak Polska i województwo lubelskie.

Wspólnie z synem, z którym prowadzi firmę, wspierają niemal wszystkie akcje charytatywne prowadzone w Chełmie, angażują się w akcje edukacyjne, fundują wyposażenie placówkom oświatowym.

Wyróżnienie specjalne
W tym roku kapituła postanowiła przyznać także wyróżnienie specjalne za talent organizacyjny w służbie serca. Laureatem w tej kategorii został Ojciec Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

- Czuję lekkie zażenowanie tym wyróżnieniem, bo przecież wszyscy pomagamy – powiedział franciszkanin. – Gdyby nie państwa jeden procent, państwa wielkie serce, to hospicjum nie mogłoby udzielić pomocy w takim zakresie, jaki to jest obecnie.

Ojciec Filip Buczyński w 1997 r. założył Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Wspólnie z zespołem lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów pomaga małym pacjentom z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami oraz ich rodzinom. Hospicjum obejmuje bezpłatną, całodobową domową opieką niemal 60 podopiecznych. Prowadzi także hospicjum stacjonarne.

Lubelskie w odbiciu
Czternasta edycja gali Bene Meritus Terrae Lublinensi odbyła się w Teatrze Osterwy. Ideą przedsięwzięcia jest pokazywanie światu ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, działających w naszym regionie. Towarzyszy jej wydanie kalendarza, który pokazuje Ziemię Lubelską z dobrej i ciekawej strony. W tym roku, kolejne karty zdobią zdjęcia charakterystycznych miejsc regionu odbijających się w tafli wody.

- Rolą kalendarza jest pokazywać w Polsce i na świecie, że Lubelszczyzna jest piękna - podkreśla Piotr Taracha, prezes drukarni Intrograf Lublin.

Bene Meritus Terrae Lublinensi to inicjatywa drukarni Intrograf oraz agencji marketingu taktycznego Vena Art. Laureatów wybierała kapituła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nagrodzili ludzi godnych naśladowania. XIV gala Bene Meritus Terrae Lublinensi (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski