Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęściej popełniane błędy przy oczyszczaniu skóry

Materiał partnera zewnętrznego
iStock
Oczyszczanie twarzy to pierwszy krok do pięknej skóry. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

1. Nie zmywasz płynu micelarnego/olejku do demakijażu

Płyny micelarne i olejki do demakijażu na stałe wyparły pozostawiające tłusty film mleczka. Są nie tylko szalenie skuteczne, ale także bardzo lekkie i nieobciążające skórę. Niech nie zwiedzie cię ta lekkość, ponieważ niezmywanie kosmetyków do demakijażu to jeden z najpoważniejszych pielęgnacyjnych błędów. W składzie płynów micelarnych znajdują się środki powierzchniowo czynne, które sprawią, że ten kosmetyk tak świetnie łączy w sobie działanie środka do demakijażu i tradycyjnego żelu oczyszczającego. Pozostawienie ich na twarzy – bez zmycia choćby wodą z kranu - może naruszać barierę hydrolipidową skóry. W efekcie skóra nie tylko jest podrażniona, ale również zwiększa się tendencja do odwodnienia oraz ogólny stopień uwrażliwienia. Z kolei niedokładnie zmyte olejki i balsamy do demakijażu mogą obciążyć skórę, zwiększając liczbę zaskórników i wyprysków. Nie bez powodu płyny micelarne/olejki wspólnie z żelami i piankami do mycia twarzy tworzą dwuetapowy rytuał oczyszczający.

2. Myjesz twarz mydłem

Codzienne oczyszczanie skóry tradycyjną kostką myjącą to doskonały przepis na wysuszenie naskórka z powodu zasadowego odczynu pH mydeł. Używanie do mycia skóry środków o silnie zasadowym pH zaburza równowagę skóry, co nie tylko wzmaga przesuszenie naskórka, ale także osłabia płaszcz hydrolipidowy skóry. Im bardziej przesuszony naskórek, tym szybciej dochodzi do utraty znajdujących się w skórze głębokiej rezerw wilgoci. To z kolei sprawa, że odpowiedzialne za jędrność i sprężystość włókna kolagenu i elastyny zostają poważnie osłabione. Nie bez powodu uważa się, że osoby borykające się z przesuszoną, łatwo odwodniającą się skórą szczególnie narażone są na przedwczesne pojawiania się zmarszczek. Jeśli chcesz zadbać o równowagę skóry, czym prędzej odstaw mydła oraz silnie zasadowe kosmetyki oczyszczające. Te ostatnie są wciąż bardzo popularne, ale na szczęście coraz częściej można kupić żele i pianki o optymalnym dla skóry, mieszczącym się w przedziale 4,5-5,5 odczynie pH.

3. Nie dbasz o czystość gadżetów oczyszczających

Gąbki, rękawice i ściereczki do demakijażu znacznie ułatwiają oczyszczający rytuał, o ile odpowiednio dbasz o ich higienę. Regularne dezynfekowanie to podstawa! Zazwyczaj systematyczne pranie rękawic i pozostałych akcesoriów w zupełności starczy. Brudne gadżety nie tylko utrudniają zmycie makijażu, ale także roznoszą po całej twarzy drobnoustroje. Ponadto należy pilnować nie tylko higieny akcesoriów przeznaczonych do oczyszczania twarzy, ale także wskazanego przez producenta czasu przydatności do użycia. Większość gąbek, rękawic czy kosmetycznych ściereczek z mikrofibry należy wymienić na nowe po ok. 2-3 miesiącach codziennego stosowania.

4. Nie myjesz twarzy rano

Wydaje ci się, że skoro nie nosisz w nocy makijażu, jesteś zwolniona z konieczności porannego mycia twarzy? Nic bardziej mylnego. Rano na powierzchni skóry znajdują się nie tylko pozostałości nakładanych wieczorem kosmetyków, ale również pot i sebum. Przemycie twarzy wodą lub niedbałe psiknięcie mgiełki to stanowczo za mało, zwłaszcza w przypadku cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Łagodnie oczyszczająca pianka lub żel do mycia twarzy nie tylko odświeżą skórę, ale również przygotują ją do aplikacji kosmetyków pielęgnujących.

5. Przesadzasz z częstotliwością

W przypadku oczyszczania twarzy skuteczność nie idzie w parze z częstotliwością. Im częściej sięgasz po kosmetyki myjące, zwłaszcza te o zbyt wysokim odczynie pH, tym łatwiej o naruszenie płaszcza hydrolipidowego skóry. Prowadzi to do ogólnego pogorszenia kondycji skóry, która staje się odwodniona i bardzo wrażliwa. Łatwiej o wypryski oraz reakcje alergiczne. Odbudowa uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego wymaga wymiany niemal wszystkich stosowanych kosmetyków, dlatego naprawdę nadgorliwość nie popłaca. Jest tylko jedno uzasadnienie dla częstszego oczyszczania twarzy. Jeżeli w ciągu dnia uprawiasz jakikolwiek intensywny wysiłek fizyczny, to oczywistym jest, że przed oddaniem się sportowej pasji należy zmyć makijaż a po skończonym treningu pozbyć się potu z twarzy. W innych przypadkach w zupełności wystarczy dokładne dwukrotne oczyszczenie twarzy – rano i wieczorem.

Czas na zmiany!

Jeżeli zdarza ci się popełniać któryś z wymienionych błędów, nie martw się. Nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić korekty do codziennego rytuału oczyszczania twarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski