MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi ginekolodzy w Lublinie. Czy jest tam też twój? Sprawdź, kogo polecają wdzięczne pacjentki

red.
Janusz Wójtowicz / archiwum
Z tym lekarzem każda kobieta powinna spotykać się regularnie - kogo jednak wybrać? By pomóc w decyzji, stworzyliśmy zestawienie najlepszych ginekologów i ginekolożek w Lublinie. Ranking powstał na podstawie opinii zamieszczonych przez użytkowniczki portalu ZnanyLekarz.pl. Do którego specjalisty warto się wybrać? Kogo polecają pacjentki?

Gdzie najlepiej pójść od ginekologa?

Kogo wybrać? Zobacz kogo polecają pacjentki - kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Jak czytamy na stronie pacjent.gov, najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ginekologa jest wiek od 11 do 13 lat, bo wtedy najczęściej występuje pierwsza miesiączka. Do ginekologa dziecięcego niepotrzebne jest skierowanie, a na wizytę musisz pójść ze swoją córką.

- Przygotuj dziecko na pierwszą wizytę, wytłumacz mu, jak wygląda i przebiega wizyta u lekarza ginekologa. Pierwsza wizyta nie musi oznaczać badania ginekologicznego. W jej trakcie dziecko poznaje lekarza. To ważny element edukacji zdrowotnej – lekarz opowie o zasadach higieny, miesiączkowaniu oraz o elementach, które powinny zwrócić waszą uwagę. Lekarz może przeprowadzić badanie, jeśli jest taka konieczność. Szczególnym wskazaniem są m.in. problemy z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych lub gdy doszło do urazu - czytamy.


Pacjentka, która skończyła 16 lat, może samodzielnie decydować o swoim stanie zdrowia
. Jednak na przeprowadzenie badania niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, może jednak być już w gabinecie sama. W czasie wizyty nastolatka powinna otrzymać informację o swoim stanie zdrowia – prosto i zrozumiale.

Gdy kobieta jest już dorosła, u ginekologa powinna pojawiać się na kontroli nie rzadziej niż raz w roku.

Gdzie zgłosić ginekologa?

Niestety nie wszyscy ginekolodzy są tak wysoko oceniani przez pacjentki. Jak przypomina NFZ, każda osoba ma prawo do skargi. Jeśli uważasz, że zostałaś niewłaściwie potraktowana lub ktoś naruszył twoje prawa, możesz złożyć skargę lub wnieść o ukaranie osoby czy też placówki, z usług której korzystałaś. Taką skargę możesz złożyć do dyrektora lub kierownika podmiotu leczniczego, rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy przy Okręgowej Izbie Lekarskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze swoją sprawą możesz zwrócić się także do Rzecznika Praw Pacjenta (infolinia: 800 190 590).

Jeśli natomiast została naruszona twoja nietykalność cielesna, zgłoś sprawę także na policję i skorzystaj ze wsparcia psychologicznego. Kontakt ze specjalistami dyżurującymi pod podanymi niżej numerami telefonów jest bezpłatny, a porady i pomoc udzielane są anonimowo:

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym numer 800 70 2222 (całodobowo, 7 dni w tygodniu);
  • Kryzysowy Telefon Zaufania numer 116 123 (czynny codziennie w godzinach 14.00-22.00);
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży numer 116 111 (całodobowo, 7 dni w tygodniu).
  • Telefon Zaufania dla osób LGBT+ numer 22 628 52 22 (od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-21.00)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski