3 z 18
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Grupa nieznanych sprawców porywa Johna, ukochanego wnuka...
fot. materiały prasowe dystrybutora Monolith

Najlepsze filmy o porwaniach. Trzymają w napięciu do ostatniej minuty! Co warto obejrzeć?

„Wszystkie pieniądze świata” (Ridley Scott, 2017)

Grupa nieznanych sprawców porywa Johna, ukochanego wnuka miliardera Jeana Paula Getty. Znany ze skąpstwa Getty odmawia zapłacenia choćby dolara z wielomilionowego okupu. Gail, zrozpaczona matka porwanego chłopaka, robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania. Porywacze zaczynają tracić cierpliwość, i by skłonić Getty’ego do ustępstwa, przysyłają mu odcięte ucho chłopaka. Życie Johna wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się zapobiec tragedii.

Film „Wszystkie pieniądze świata” opowiada opartą na faktach zdumiewającą historię XX-wiecznego Scrooge’a, który tak bardzo ukochał pieniądze, że był w stanie poświęcić zdrowie i życie ukochanego wnuka, by nie uszczuplić swych zasobów. Trudno doprawdy zrozumieć Jeana Paula Getty, który u kresu swego życia buduje przecież dziedzictwo dla swych potomków, a z drugiej tak słabo ich zna i tak go niewiele obchodzą. Ale tak naprawdę największą wartością tego filmu jest motyw matki walczącej o życie dziecka. Jej walka jest o tyle trudniejsza, że przecież ona sama niewiele znaczy, zarówno, jako negocjator w rozmowach w teściem, jak i strona w rozmowach z porywaczami, bo to nie ona jest bogata.

Michelle Williams zagrał świetnie, zarówno, jako kłębek nerwów jak i twardy przeciwnik Getty’ego, bo między nimi toczy się właściwie pojedynek na śmierć i życie Johna. „Wszystkie pieniądze świata” sprawdzają się jako thriller. Sporo w nim napięcia, choć to napięcie (podobnie jak film) jest w stylu retro: na sporo scen „stabilnych” przypada na kilka mocniejszych.

Ciekawy byłby pogłębiony wątek relacji młodego Gettye’go i porywaczy, zwłaszcza Pięćdziesiątki, ale tutaj ewidentnie zabrakło na niego czasu. Ale to, jak i tragiczny los młodego Getty’ego (nigdy nie pozbył się traumy, osiem lat po porwaniu doznał udaru, wywołanego mieszanką alkoholu i narkotyków, którego następstwem było spędzenie 30 kolejnych lat na wózku inwalidzkim) to materiał na następny film.

„Wszystkie pieniądze świata” zapiszą się w historii kina z jeszcze innego, niechlubnego powodu, jakim było „wymazanie” z niego roli, podejrzanego o molestowanie nieletnich, Kevina Spacey. Dodajmy dla porządku, roli by tak rzec skończonej i to na 6 tygodni przed premierą, co zmusiło ekipę do dokręcenia wszystkich scen z tą postacią na nowo. Getty’ego zagrał, co prawda z właściwym sobie artyzmem Christopher Plummer, trudno jednak nie zadać sobie pytania, jak w roli Getty’ego wypadłby Spacey, aktor genialny, który potrafi nadać granym przez siebie postaciom zupełnie inny, nowy wymiar.

Zobacz również

PiS odkrył karty. Znamy kandydatów do PE!

PiS odkrył karty. Znamy kandydatów do PE!

Wyjątkowe symbole w pokoju dziecka Zborowskiej. Nie obyło się bez wpadki [ZDJĘCIA]

SYGNAŁ CZYTELNIKA
Wyjątkowe symbole w pokoju dziecka Zborowskiej. Nie obyło się bez wpadki [ZDJĘCIA]

Polecamy

Tureckie seriale na Wielkanoc. Co się zmieni i kiedy wrócą na antenę?

Tureckie seriale na Wielkanoc. Co się zmieni i kiedy wrócą na antenę?

Powstała serialowa parodia „Love Island” i „Hotelu Paradise”! Kiedy premiera?

Powstała serialowa parodia „Love Island” i „Hotelu Paradise”! Kiedy premiera?

Cayetana wpada na nowy plan. Jej zamiary spotykają się z zaskakująco chłodną reakcją!

Cayetana wpada na nowy plan. Jej zamiary spotykają się z zaskakująco chłodną reakcją!