Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze rowerowe miasta nagrodzone. Na podium Biała Podlaska i Puławy

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Urząd Miasta Bydgoszcz
Podsumowanie tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski odbyło się w minioną środę (13 lipca) na uroczystej konferencji w Bydgoszczy. W tym roku "miasta wykręciły" łącznie 8,4 mln kilometrów, a w zabawie uczestniczyło aż 48 tys. osób.

Za organizację wydarzenia odpowiedzialne jest miasto Bydgoszcz.

- Bydgoszcz od lat czuje rowerowy klimat w Polsce, dlatego już po raz czwarty zorganizowaliśmy rywalizację o Puchar RSP. To nad Brdą powstała także nowoczesna, bezpłatna aplikacja Aktywne Miasta dostępna dla użytkowników nie tylko przez miesiąc, ale przez okrągły rok - mówił prezydent miasta Rafał Bruski.

- Rowery są z nami nie tylko od święta, stają się także coraz bardziej powszechnym środkiem transportu - wygodnym, ekologicznym i szybkim. Liczę, że spotkamy się za rok w jeszcze większym składzie, bo rywalizacja o tytuł RSP jest dla każdego miasta, które stawia na rowery - dodał prezydent.

To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W rywalizacji wzięło udział 56 miast, które podjęły rękawice i zmobilizowały swoich mieszkańców do "kręcenia" kilometrów na dwóch kółkach. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tys. osób, które wykręciły 8,4 miliona kilometrów. Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały tuż po północy 1 czerwca, a ostatnie zakończyły się przed północą ostatniego dnia rywalizacji.

Któremu miastu udało się najbardziej zmobilizować swoich mieszkańców oraz "wykręcić" najwięcej kilometrów?

W czwartej edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w Polsce nie miała sobie równych Biała Podlaska (15133 pkt).

- To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców. Jazda na rowerze to fantastyczny sport zespołowy – rodzinny, wielopokoleniowy – i pokazujemy to codziennie, a tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest pięknym zwieńczeniem naszego kręcenia - skomentował zwycięstwo Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Drugie miejsce zajęły Puławy (9156 pkt.),

- Po raz kolejny mieszkańcy Puław oraz okolic udowodnili, że dzięki współdziałaniu można przenosić góry, a z każdym rokiem nasza droga na szczyt staje się coraz krótsza. To ogromna nagroda dla miasta oraz wszystkich 2061 użytkowników aplikacji, którzy przejechali aż 427346 kilometrów - komentował prezydent Puław, Paweł Maj.

A podium zamyka Gniezno (6324 pkt.). Najlepszym miastem debiutanckim okazała się Zielona Góra (3088 pkt.), która ostatecznie uplasowała się na 7. pozycji.

Poza nagrodą główną, jaką jest Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który trafia do Białej Podlaskiej, przygotowane zostały puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności:

  • Puławy - do 50 000 mieszkańców,
  • Biała Podlaska - od 50 001 do 65 000 mieszkańców,
  • Gniezno - od 65 001 do 100 000 mieszkańców,
  • Gorzów Wielkopolski - od 100 001 do 200 000 mieszkańców,
  • Metropolia Bydgoszcz - powyżej 200 001 mieszkańców.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski