Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłegi prezesa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
- Ranking jest ważnym narzędziem dla kandydatów na studia, którzy muszą podjąć jedną ze swoich najważniejszych życiowych decyzji o wyborze uczelni i kierunku. Publikowane zestawienia są dla maturzystów zbiorem informacji, które tę decyzję uzbrajają w ważne argumenty - czytamy.
Tegorocznym zwycięzcą Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024, podobnie jak w roku ubiegłym okazał się Uniwersytet Warszawski, Jagielloński zajął 2. miejsce, a Politechnika Warszawska zamknęła podium.
Jak wypadły uczelnie w Lublinie?
W naszym mieście bez większych zaskoczeń. Podobnie jak rok temu, tak i teraz, w kategorii uczelni akademickich Uniwersytet Medyczny jest najlepszą uczelnią w Lublinie. W tym roku UM zajął 22. miejsce w kraju, co oznacza, że w porównaniu do roku ubiegłego w ogólnym rankingu awansował o jedno oczko.
Drugie miejsce w Lublinie, a 33 w kraju zajęła Politechnika Lubelska. Utrzymała ona tym samym ubiegłoroczny poziom, zajmując w ogólnym rankingu to samo miejsce. Przypomnijmy, że na uczelni trwa aktualnie dostarczanie dokumentów przez osoby zakwalifikowane.
Katolicki Uniwersytet Lubelski zamknął podium zajmując w kraju 39. miejsce i tym samym wyprzedził Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Tym samym KUL wspiął się aż o 9 miejsc w górę. W ścisłej czołówce znalazły się w szczególności dwa kierunki: teologia i filozofia.
Na 4 miejscu w mieście i 48. miejscu w kraju znalazł się UMCS. Uczelnia w porównaniu do roku ubiegłego spadła w ogólnej tabeli o 3. miejsca.
W tegorocznej rekrutacji na uczelni największą popularnością cieszyły się następujące kierunki:
- Psychologia – 10,96 os. na miejsce,
- Kryminologia – 8,06 os. na miejsce,
- Lingwistyka stosowana, spec. angielski z hiszpańskim – 7,70 os. na miejsce,
- Lingwistyka stosowana, spec. angielski z portugalskim – 6,90 os. na miejsce,
- Administracja i zarządzanie publiczne – 6,76 os. na miejsce.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie natomiast uplasował się na miejscach 55-60 (w zeszłym roku był między pozycjami 62-70). Najpopularniejszymi kierunkami okazała się: weterynaria (stacjonarne) – 7,1 os. ma miejsce, analityka weterynaryjna – 5,2 os. na miejsce, hipologia i jeździectwo – 2,9 os. na miejsce.
- Święto Chleba w Muzeum Wsi Lubelskiej przyciągnęło tłumy smakoszy
- Wystawców i kupujących nie brakuje. W Zamościu odbył się kolejny Pchli Targ
- Piękny wieczór przy „Z5”. Fani żużla w obiektywie Kuriera Lubelskiego
- 12,5 tys. kibiców świadkami historycznego meczu Motoru. Zdjęcia z trybun Areny
- Ulicami Lublina ścigali się w Biegu Koziołka. Zobacz uczestników "Dychy"
- Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych świętuje stulecie odrodzenia. Zobacz zdjęcia
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?